Svédország és Finnország összefogott: egyszerre nyújtják be NATO-csatlakozási kérelmüket
A két ország vezetői abban állapodtak meg, hogy egyszerre nyújtják be csatlakozási kérelmüket a szövetséghez.
Az Expressen svéd portál kormányzati forrásokra hivatkozva azt írja, megerősítették azon értesüléseket, miszerint valóban megszületett a megállapodás a két ország között. Nem sokkal korábban hétfőn a finn Iltalehti is arról számolt be, hogy a svéd kormány felkereste a finn kormányt annak kapcsán, hogy egyidejűleg nyújtsák be NATO-csatlakozási kérelmüket.
A lap arról is tájékoztatott, hogy a két ország megállapodásának értelmében a kérelmeket a 20. héten, vagyis valamikor május 16. és 22. között fogják benyújtani a szövetséghez. Az Expressen pedig most finn kormányzati forrásokra hivatkozva megerősítette ezen értesüléseket, s megosztotta, a kérelmek benyújtása épp akkor lesz esedékes, amikor a finn elnök Svédországba látogat.
A két ország esetleges NATO-csatlakozása akkor vált aktuálissá, amikor Putyin február 24-én elindította az inváziót Ukrajna ellen, az orosz hadsereg agressziója és Putyin folyamatos fenyegetései pedig arra késztették a svéd és a finn elnököt, hogy megfontolják a szövetséghez való csatlakozás lehetőségét, hiszen egyre masszívabbá vált az orosz fenyegetés, ezzel pedig az országok biztonsága is kétségessé vált.
Oroszország már több alkalommal is megfogalmazott burkolt, vagy egészen nyílt fenyegetéseket Finnországgal és Svédországgal szemben, hiszen az orosz elnök alapvető célja az lenne, hogy leigázza Ukrajnát, ezzel együtt pedig gyengítse a NATO-tagországok kötelékét.
Az orosz-ukrán háborúval azonban épp ennek ellentétét érte el a NATO kapcsán, és egyre több ország kíván csatlakozni a szövetséghez, hogy a NATO megvédje azokat az orosz biztonsági fenyegetéstől. Mivel Putyin már a háború elején egyenesen közölte, hogy az a célja, hogy visszavezesse a kilencvenes évek szintjére a NATO kelet-európai állomásoztatását, nem meglepő, hogy olyan országok is közel kerültek a NATO-hoz való csatlakozás lehetőségéhez, melyek eddig hivatalosan a szövetségen kívül voltak.