Mégsem szűnnek meg az állatkísérletek Svájcban
A kérdést az állatvédők aláírásgyűjtése miatt bocsátották népszavazásra, véleményük szerint ugyanis a kísérletek szükségtelenek, a kutatók már képesek új módszereket kifejleszteni állatok bevonása nélkül.
Svájc lehetett volna az első állam, amely betiltja az állatkísérleteket az országban, az előrejelzések azonban nem voltak bizakodóak. Az SRF állami műsorszolgáltató szavazása szerint a voksolók csupán 21 százaléka állt a kísérletek betiltása mellett, 79 százalék azonban továbbra is engedélyezné a gyakorlatot.
Vasárnap délelőtt két órakor megnyitottak a személyes szavazásra alkalmas szavazóhelyiségek, a válaszadók nagy része azonban postán adta le a voksát.
A Reuters beszámolt az eredményről: 21:79 arányban elutasították a svájciak az állatkísérletek betiltását. Mint írják, ez az arány azt mutatja, hogy „a svájci lakosság felismeri a kutatás központi szerepét az emberek egészsége és jóléte szempontjából”.
Az állatkísérletek tilalmára vonatkozó kérdést az állatvédők aláírásgyűjtésének eredményeként bocsátották népszavazásra, a tilalom mellett állók szerint ez ugyanis szükségtelen, etikátlan és „megbocsáthatatlan”. Érveik szerint a kutatók már képesek új gyógyszerek és vegyszerek kifejlesztésére állatok bevonása nélkül.
A tilalom ellenzői – beleértve a svájci parlamentet – úgy vélik, a betiltás széleskörű hatással lenne a gyógyszerek, terápiák, vakcinák és vegyszerek fejlesztésére. A Roche és Novartis gyógyszergyárak azzal érvelnek, továbbra is szükségük van állatkísérletekre, az ellenzők pedig attól tartanak, az intézkedések elfogadása esetén a nagyobb vállalatok kivonulnának Svájcból.
Évente körülbelül félmillió állatot – köztük egereket, nyulakat, patkányokat és másokat – ölnek meg a svájci laboratóriumokban.