Aggasztó egészségügyi állapotban tért vissza a Földre Suni Williams űrhajós
A kilenc hónapos űrutazásról hazatérő amerikai űrhajósnő láthatóan legyengült állapotban érkezett meg a Földre, amely komoly aggodalmakat keltett az űrutazás egészségügyi hatásaival kapcsolatban.
A floridai partoknál végrehajtott sikeres visszatérést követően azonnal szembetűnővé vált, hogy a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) töltött hosszú időszak jelentős fizikai következményekkel járt Suni Williams szervezetére nézve, ami elsősorban a súlyos súlyvesztésben és az izomtömeg csökkenésében mutatkozott meg. A Daily Mail által közölt felvételeken jól látható, hogy az űrhajósnő csuklójához infúziót kellett csatlakoztatni, miközben a háttérben álló, kék egyenruhás személyzet folyamatosan készenlétben állt az esetleges egyensúlyvesztés miatt.
A NASA már 2024 novemberében figyelemmel kísérte Williams súlyproblémáit, amelyről a New York Post is beszámolt. Az űrügynökség egyik forrása szerint az űrhajósnő októbertől rendszeres kapcsolatban állt a NASA orvosaival a súlygyarapodás érdekében, azonban a küldetés során nem sikerült tartania az űrhajósok számára előírt magas kalóriatartalmú étrendet. A szakértők magyarázata szerint az űrben tartózkodó asztronautáknak napi 3500-4000 kalóriát kell fogyasztaniuk a súlyuk megtartásához, ami kétszerese a földi igényeknek.
A helyzetet tovább nehezítette, hogy az űrhajósoknak naponta több mint két órát kell edzeniük izomtömegük és csontsűrűségük megőrzése érdekében, ami még több kalória elégetésével jár. Williams esetében a súlygyarapodáshoz napi 5000 kalória bevitelére lett volna szükség, szemben egy átlagos nő 1600-2400 kalóriás napi szükségletével. Emellett a NASA tanulmányai azt is kimutatták, hogy az űrutazás általánosságban véve is nagyobb hatással van a női szervezetre, mint a férfiakéra.
Home sweet home. 🏠
NASA’s SpaceX #Crew9 touched down at Johnson Space Center’s Ellington Field in Houston at 11:19 pm CDT, March 18, after their @Space_Station mission and successful splashdown earlier this afternoon.
Welcome home, Butch, Suni, Nick, & Aleksandr! pic.twitter.com/fbgWiU9ird(A cikk folytatódik az ajánlott cikkek után →)— NASA's Johnson Space Center (@NASA_Johnson) March 19, 2025NE HAGYD KI
Az eredetileg mindössze nyolc napra tervezett küldetés váratlan meghosszabbodását a Boeing Starliner űrhajón észlelt meghibásodások okozták. Ennek következtében a NASA a SpaceX vállalatot bízta meg Williams és társa, Butch Wilmore hazaszállításával, ami egyfajta presztízsveszteséget jelentett a Boeing számára. A két űrhajós végül Nick Hague amerikai és Alexander Gorbunov orosz kollégáikkal együtt tért vissza a Földre, majd a Johnson Űrközpontba szállították őket, ahol 45 napos rehabilitációs program vár rájuk.
A jelentős egészségügyi kihívások ellenére fontos megemlíteni, hogy Sunita Williams korábban már bizonyította kivételes állóképességét, amikor 2007-ben elsőként futott maratont az űrben, teljesítve a bostoni maraton távját 4 óra 24 perc alatt. A most véget ért 280 napos küldetésük ugyanakkor még mindig elmarad Valeri Polyakov űrhajós rekordjától, aki a kilencvenes években több mint 400 napot töltött a Mir űrállomáson.