Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Súlyos torlódást okoz a határon a járványvédelmi ellenőrzés Rajkánál

A szlovákiai határon bevezetett állategészségügyi intézkedések miatt több órás várakozásra kényszerülnek a Rajka felé tartó járművek.

Súlyos torlódást okoz a határon a járványvédelmi ellenőrzés RajkánálFotó: A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök látogatása a ragadós száj-és körömfájás (RSzKF) betegséggel érintett kisbajcsi szarvasmarhatartó telepen 2025. március 10-én. MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher
Belföld

Szabó Kata

Szerkesztő

Jelentős fennakadást okoz a forgalomban az M15-ös autópályán a rajkai határátkelőnél bevezetett kötelező járműfertőtlenítés, amelyet a Mosonmagyaróvár térségében megjelent száj- és körömfájás miatt rendeltek el a szlovák hatóságok. A helyzet komolyságát jelzi, hogy csütörtök reggel a járművek már 13 kilométer hosszan torlódtak fel, egészen az M1-es autópályáig.

A forgalmi nehézségek hátterében a Levélen található szarvasmarhatartó telepen megjelent állatbetegség áll, amely három héttel az 50 kilométerre fekvő kisbajcsi eset után bukkant fel ismét a régióban. Az újabb fertőzés miatt a szlovák hatóságok szerdán a kishatárátkelők lezárása mellett döntöttek, a nagyobb határátkelőhelyeken pedig fertőtlenítőkapuk telepítését rendelték el, írja a Telex.

A kamionok fertőtlenítését a rajkai átkelő előtti parkolóban végzik, ami gyakorlatilag megbénította az M15-ös autópálya forgalmát. Az egyik autós beszámolója szerint csütörtök reggel fél héttől kezdett lassulni a forgalom, majd a 15 kilométeres szakasz megtételéhez végül három órára volt szükség. Az Útinform tájékoztatása alapján a személyautóval közlekedőknek érdemes a hegyeshalmi határátkelőt választaniuk.

A hasított körmű állatokat, köztük szarvasmarhákat, sertéseket, kecskéket és juhokat érintő száj- és körömfájás rendkívül fertőző vírusos megbetegedés, amelynek jellemző tünetei között szerepel a láz, étvágytalanság, fokozott nyáltermelés, valamint a szájban és a lábvégeken megjelenő hólyagok. A szakértők szerint az állategészségügyi szempontból kritikus kórokozó emberre csak kivételes esetekben terjed át.