Hosszú idő óta az egyik legsúlyosabb ökológiai katasztrófa sújtja Lima környékét
Halászok és vendéglátósok százai vesztették el a jövedelmüket a történtek miatt.
A perui fogyasztóvédelmi hivatal beperelte a Repsol spanyol olajipari vállalatot, miután több mint 10 ezer hordó olaj szivárgott a Csendes-óceánba januárban, amelyet az egyik legsúlyosabb ökológiai katasztrófának is neveztek.
Az incidens Limától nem messze nem történt, a polgári perben pedig 3 milliárd dollárt követelnek a környezeti károkért, valamint 1,5 milliárd dollárt a helyi lakosság által elszenvedett károkért, a cég azonban tagadja a felelősséget.
A Repsol eleinte a tongai vulkánkitörés által keltett hirtelen és erős hullámzást okolta a szivárgásért, később pedig az olajszállító hajót hibáztatta, egy perui bíró azonban kedden elfogadta az Indecopi 4,5 milliárd dolláros keresetét a vállalat ellen, ami azt jelenti, hogy az ügy bíróság elé kerül.
Az olajvállalat tulajdonában lévő víz alatti olajvezeték január 15-én okozott szivárgást, amikor a Mare Doricum nevű, olasz zászló alatt közlekedő tartályhajó a Repsol La Pampilla finomítójában rakodott ki – írta a Ghanian Times.
A BBC-nek tett nyilatkozatában a cég szóvivője azt állította, hogy minden rendelkezésükre álló eszközt bevetettek a szivárgás és a szennyeződés megfékezésére, valamint a helybeliek és a környezet megsegítésére, a keresetet pedig „elfogadhatatlannak és alaptalannak” tartják.
A perui környezetvédelmi minisztérium szerint halászok és vendéglátósok százai vesztették el jövedelmüket a katasztrófa miatt, amely tüntetésekhez vezetett, az Indecopi pedig azt állította, hogy az ökológiai károk továbbra is hatással vannak a helyi halászokra és a környezetre.