A stresszt is képesek kiszagolni a kutyák, érzelmekkel reagálnak rá négylábú társaink
A stresszt a verejtéken keresztül érzékelik, melyben ilyenkor magasabb a kortizol szintje.
Több tízezer éve már annak, hogy az ember barátjának fogadta a farkast, a háziasítással pedig elindult egy olyan folyamat, ami ma már ezer szállal köti össze a kutyákat az emberekkel. Ennyi idő alatt az evolúciós fejlődés is érvényesült, aminek egyértelmű jelei vannak a négylábúakon.
Fejlődésük során rengeteg, általunk sokszor észrevehetetlen, érzékeny jelzést tanultak meg leolvasni, és mostanra már nem csak a verbális és vizuális jelzésekből képesek felmérni gazdáik hangulatát.
Korábbi kutatások szerint ugyanis éles szaglásukkal a stresszt is képesek érzékelni az embereken, méghozzá a verejtéken keresztül, melyben ilyenkor magasabb a kortizol szintje – írja a Live Science.
Tudósok ezen a vonalon továbbindulva azt is bizonyították, hogy az emberi stresszre érzelmileg is reagálnak a kutyák, melyről a Scientific Reports című tudományos folyóiratban számoltak be. Az értekezés kiemeli, hogy az eredmények szerint olyan esetekben, amikor a kutyák stresszes emberek közelében vannak, pesszimistábban állnak a bizonytalan helyzetekhez, míg a nyugodt embereknél ez a reakció nincs jelen.
„A kutyák már évezredekkel ezelőtt megtanultak velünk élni, és evolúciójuk nagy része mellettünk zajlott. Az emberek és a kutyák egyaránt társas állatok, és érzelmi kapocs van közöttünk” – Zoe Parr-Cortes, a tanulmány vezető szerzője, a Bristoli Egyetem Állatorvosi Karának doktorandusza, aki kieemlte, hogy a stresszérzékelés különböző fenyegetésekre is képes figyelmeztetni a kutyákat.