A Stonehenge-hez köthető építmény nyomaira bukkantak Dániában
Az ilyen leletek segíthetnek jobban megérteni, kik voltak a struktúra építői.
4000 éves, fából készült építmény nyomaira bukkantak Dániában, amelyet illetően a kutatók úgy vélekednek, hogy az Egyesült Királyság ikonikus neolitikus emlékművéhez, a Stonehenge-hez kapcsolódhatott. A beszámoló szerint Aars városában fedezték fel a körkörös, mintegy 30 méter átmérőjű struktúrát, amely faoszlopokból állt, ezekről ma földbe ásott lyukak árulkodnak. A szakemberek szerint i. e. 2000 körül hozták létre.
Sidsel Wahlin, a Vesthimmerlandi Múzeum munkatársa szerint a helyszín erős kapcsolatot mutat a britanniai henge-ekkel. A 24.hu a The Independent cikke alapján azt írja, az efféle építmények rituális központként működtek az újkőkorban, a mezőgazdaság kialakulásakor. A korszakban Európa lakói a hold helyett egyre inkább a nap tisztelete felé fordultak, többek között erről is beszélt korábban a 2024 októberében elhunyt Timothy Darvill, a Stonhenge legendás kutatója.
A henge-ek jellemzően körkörös szerkezetűek voltak, és kőből vagy fából épültek a mai Nagy-Britannia, Írország és a kontinentális Európa területén egészen Oroszországig. Az építőanyagokat gyakran több kilométeres távolságról hozták be – jegyzik meg a cikkben. Kiemelik: a szakértők célja most az, hogy a dániai helyszínen további feltárásokat végezzenek, hátha tárgyi emlékekre bukkannak. Az ilyen leletek segíthetnek jobban megérteni, hogy kik voltak a struktúra építői.
NE HAGYD KI
Mint ismert, a Stonehenge kőzeteinek eredete és azok szállításának módja régóta foglalkoztatja a tudósokat. Egy korábbi kutatás szerint a különböző tájakról származó kövek egy helyre való szállítása a távoli közösségek közötti összetartozást szimbolizálta, ami a politikai egység és közös identitás kialakítására utalhat. Erről itt írtunk bővebben.