Stabilan csökken a tűzoltók száma, egyre aggasztóbb a helyzet
A statisztikai trükközés miatt kérdéses, hány olyan tűzoltó van ma Magyarországon, aki felkészülten ki tudna vonulni egy tűzesethez, ám az kétségtelen, hogy a számuk stabilan csökken.
A Szabad Európa arról írt, már most is sokszor nyilvántartási trükkökkel oldják meg az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) szerint 9%-os (közel 700 fő), a szakszervezet szerint 20%-os (1500 fő) létszámhiányt. Az Eurostat adatai alapján azonban a hazai tűzoltók aránya 2021-ről 2022-re visszaesett az összes foglalkoztatotton belül.
A tavalyi létszámukat szinte pontosan 10 ezer főre tették, ám az OKF szerint ez a teljes hivatásos hazai katasztrófavédelem létszáma volt, amelybe többek között a kéményseprők, a hajósok és még a kutyavezetők is beletartoznak. A ténylegesen beosztott tűzoltók számát több mint 7 ezerre tették tavaly, ennél pontosabbat pedig még Salamon Lajos, a Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezetének (HTFSZ) elnöke sem tudott mondani.
Állítása szerint mióta 2012-ben megszüntették a tűzoltók önállóságát, és a katasztrófavédelem alá rendelték őket, olyan emberek is tűzoltóvá váltak, „akik akkor láttak tüzet, amikor rágyújtottak”. Mindemellett úgy véli, egyes vezetők felkészületlensége máig hátráltatja a tűzoltók munkáját a szakmai döntéseknél.
A szakszervezeti vezető azt is elmondta, hogy az alacsony fizetés miatt lényegében a teljes állománynak van másodállása, de olyan is akad, akinek harmadállása is van. Hangsúlyozta, a tűzoltók így egy 24 órás szolgálat után nem tudnak pihenni, és hamar kiéghetnek.
Hozzátette, ehhez jön még persze a pszichológiai teher is (a halott gyerekek és az összeégett holttestek látványa miatt), de szerinte van más is, amibe kevesen gondolnak bele: hogy a tűzoltóknak sokszor úgy kell berohanniuk egy égő épületbe, hogy nem tudják, hányan vannak bent, van-e veszélyes vegyi anyag vagy robbanásveszélyes holmi.