A holland meddőségi klinikák évtizedeken át megszegték az előírásokat, aminek következtében legalább nyolcvanöt spermaadományozónak született huszonötnél több gyermeke.
A holland nőgyógyászati és szülészeti szakmai szervezet (NVOG) átfogó vizsgálata megdöbbentő szabálytalanságokat tárt fel a meddőségi klinikák működésében. Az április 14-én nyilvánosságra hozott eredmények szerint számos intézmény tudatosan használta fel az ugyanazon donortól származó spermamintákat a megengedettnél többször, valamint az adományozók tudta és a szükséges dokumentáció nélkül cseréltek spermamintákat a klinikák között.
Marieke Schoonenberg nőgyógyász a szakma nevében elnézést kért a történtekért. „A tömeges adományozók számának nullának kellene lennie. Az általunk alkalmazott gyakorlat jelentősen eltért a követendő protokolltól” – mondta a szakember. Az 1992-ben bevezetett jogszabály, amely a vérfertőzés és beltenyészet kockázatának csökkentését célozta, huszonöt gyermekben maximalizálta az egy donortól származó utódok számát Hollandiában.
A szigorú adatvédelmi előírások miatt azonban a törvény betartatása komoly nehézségekbe ütközött. A limitet 2018-ban tizenkettőre csökkentették, azonban az ellenőrzést lehetővé tevő országos nyilvántartási rendszer csak idén áprilisban lépett életbe visszamenőleges hatállyal.
„A nyilvántartási rendszernek köszönhetően most először láthatjuk pontosan az egy donorra jutó gyermekek számát” – közölte Schoonenberg. A 2004 óta összegyűjtött adatok, amikor megszüntették a donorok névtelenségét, azt mutatják, hogy legalább nyolcvanöt olyan donor volt Hollandiában, akiknek spermáját huszonötnél több fogamzáshoz használták fel, írja a The Guardian.
NE HAGYD KI
A legtöbb donor esetében huszonhat és negyven közötti a biológiai utódok száma, ugyanakkor több olyan eset is előfordult, ahol ez a szám ötven és hetvenöt közé tehető. Az érintettek között legalább tíz termékenységi szakorvos található, köztük Jan Karbaat, aki saját klinikáján illegálisan legalább nyolcvanegy gyermeket nemzett.
A legtöbb gyermeket nemző donor esete
A Netflix dokumentumfilmet is készített Jonathan Jacob Meijer történetéről „The Man with 1,000 Kids” címmel, aki világszerte legalább ötszázötven gyermek biológiai apja. A holland klinikákon több mint száz gyermek született Meijer spermájának felhasználásával.
A Stichting Donorkind alapítvány vezetője, Ties van der Meer a feltárt adatokat „orvosi katasztrófának” nevezte. Becslések szerint Hollandiában legalább háromezer olyan gyermek él, akiknek huszonöt vagy több féltestvére lehet. „Az egészségügyi rendszerbe és a kormányzatba vetett bizalom megrendülése csak a kezdet” – fogalmazott van der Meer, hozzátéve, hogy mind a gyermekek, mind pedig egyes donorok esetében fokozott stresszel kell számolni.
A szakember rámutatott arra is, hogy egy olyan kis területű, sűrűn lakott országban, mint Hollandia, az érintett gyermekek gyakorlati problémákkal is szembesülhetnek felnőttkorukban. „Amikor párkapcsolatot kezdenek, DNS-tesztet kell végeztetniük annak kizárására, hogy nem közeli rokonnal randevúznak-e” – nyilatkozta.
Az NVOG arra ösztönzi az érintett anyákat, donorokat és gyermekeket, hogy vegyék fel a kapcsolatot a meddőségi klinikákkal. A holland egészségügyi minisztérium pedig jelezte, hogy a héten tájékoztatja a parlament képviselőit a vizsgálat eredményeiről.