Mégsem a SpaceX rakétája, hanem egy kínai modul csapódhat hamarosan a Holdba
Kiderült, hogy a március 4-én várható becsapódásért nem a SpaceX Falcon 9 hordozórakéta második fokozata, hanem a kínai Hosszú Menetelés 3C egyik szegmense felelhet, amit 2014-ben a Csang–o-5-T1 küldetés során használtak.
Bill Gray csillagászati szakember múlt héten bejelentette, kollégáival és amatőr asztronómusokkal együtt begyűjtött megfigyelések alapján beazonosított egy objektumot, ami sebesen tart a Hold felé.
Korábban úgy gondolták, hogy a NASA Deep Space Climate Observatory (DSCOVR) űrmeteorológiai szondájának 2015-ös indításához használt Falcon 9 rakéta második fokozatáról lehet szó, ám a hétvégén bebizonyosodott, hogy erről szó sincs.
A kaliforniai Pasadenában található Jet Propulsion Laboratory munkatársa, Jon Giorgini e-mailben közölte Grayjel, hogy az ominózus rakétafokozat pályája eltér a DSCOVR űrszonda útvonalával, ezért a csillagász újra átértékelte az adatokat.
Az újbóli vizsgálat után Gray arra a következtetésre jutott, hogy a tárgy pályája túlságosan messze van ahhoz, hogy párhuzamban álljon a DSCOVR útvonalával, ezért ismét kielemezte a körülményeket, és rájött az igazságra.
Kiderült, hogy valójában a Csang–o-5-T1 küldetésből származó űrszonda tart a Hold irányába, melynek felső szakasza ciszlunáris pályára állt, és mivel ugyanabban az idősávban lőtték ki az univerzumba, mint a SpaceX modulját, ezért történhetett meg, hogy eltévesztették detektálás során a célpontot.