Vetélytársat kaphat a SpaceX, újabb vállalatok juthatnak el a Holdra
A NASA az egészséges verseny szellemében igyekszik növelni a Holdon való megjelenés sikerének esélyeit.
Az amerikai űrügynökség legutóbbi pályázatának leírása szerint az űrkutatási magáncégek egy második leszállóegység fejlesztésébe kezdhetnek, amely az űrhajósokat a Hold körüli pályáról a felszínre szállítaná, és kulcsfontosságú pillérét jelentené annak, amit a NASA reményei szerint visszatérő szállítási szolgáltatássá alakítanának.
A leszállóegységek a Space Launch System űrhajórendszerrel együtt kulcsfontosságú részét képezik majd a NASA Artemis programjának, amelynek célja, hogy az Egyesült Államok állandó, legénységgel ellátott jelenlétet teremtsen a Holdon.
Mielőtt a NASA a SpaceX-et választotta volna ki a missziókhoz szükséges holdra szálló űrhajó kifejlesztésére, kezdetben több cég koncepcióit is megvizsgálta, mielőtt 2020-ban leszűkítette a lehetőségeket – Elon Musk vállalatán kívül a Blue Origin és a Dynetics maradt versenyben.
Végül tavaly áprilisban döntöttek a SpaceX mellett, és 2,9 milliárd dolláros szerződést ítéltek oda Muskéknak egy olyan holdi leszállóegység kifejlesztésére és bemutatására, amely két űrhajós befogadására alkalmas, és képes elszállítani őket a Föld körüli pályáról az égitest felszínére.
Mindeközben a Jeff Bezos vezette Blue Origin pert indított a döntés miatt, amellyel jelentősen hátráltatták a projekt előrehaladását, ezért az első emberi küldetést 2025 áprilisára kellett halasztani.
A NASA bejelentése megnyitja az utat más amerikai kereskedelmi cégek előtt, hogy a jelenleg zajló munkálatokkal párhuzamosan fejlesszenek ki egy SpaceX-éhez hasonló űrszerkezetet. Jelenleg a második modul követelményeit dolgozzák ki, hogy ne csak versenytársak jelentkezzenek, hanem biztosítsák, hogy az űrhajósokat és a tudományos kutatáshoz szükséges felszereléseket is sikeresen el tudják szállítani a Holdra.