Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Sötét folyadék szivárog a földből, ahol eltemették a marhákat, Nagy István is megszólalt

Sötét folyadék szivárog a földből, ahol eltemették a marhákat, Nagy István is megszólalt

Sötét folyadék szivárog a földből, ahol eltemették a marhákat, Nagy István is megszólalt
Fotó: MTI/Lakatos Péter

Hatalmas riadalmat okozott a jelenség, de a miniszter mindenkit megnyugtatott.

A közösségi médiában vasárnap megjelent videók rendkívül heves reakciókat váltottak ki: olyan felvételek kerültek nyilvánosságra, melyeken sötét színű folyadék szivárog a földből azon a területen, ahol korábban a ragadós száj- és körömfájásban elhullott állatokat földelték el.

Az ügyben hétfőn sajtótájékoztatót tartottak, ahol Nagy István agrárminiszter is megszólalt. A tárcavezető megerősítette:

„Mindaz, ami Csemeztanya mellett történt, amit láttunk azokon a felvételeken, egy normális biológiai folyamat része. Az állati tetemek elbomlása során gázok keletkeznek, a gázoknak el kell távozni. Ha egyszerre le lenne földelve, az egész felrobbanna. Ennek folyamata van”

A miniszter elmondta, az elhullott állatok lebomlása során gázok keletkeznek, melyeknek szabályozott körülmények között kell távozniuk, különben a földalatti tér nyomás alatt felrobbanhatna. A földrétegek rétegezett visszaterítése és a lebomlás ellenőrzött mederben tartása elengedhetetlen a járványügyi kockázatok minimalizálásához.

A miniszter kiemelte, a védekezés hatékonysága érdekében elengedhetetlen a lakosság fegyelmezett hozzáállása. Sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy egyesek felelőtlenül készítenek és osztanak meg felvételeket a lezárt területekről, ami nemcsak az intézkedéseket veszélyezteti, hanem a közvéleményt is félrevezetheti:

„Nagyon súlyos károkat, akár traumát is tudunk okozni azzal, hogy ellenőrizetlen körülmények között készült felvételek keringenek”

Gál Kristóf, az ORFK szóvivője közölte, hogy a felvételek készítésének körülményeit már vizsgálják, és eljárást indítottak az ügyben.

A szakemberek jelenleg is dolgoznak a helyszínen, a földrétegek visszatöltése akár 10-14 napot is igénybe vehet, mire a teljes 3-3,5 méteres mélységet elérik. Az agrártárca tájékoztatása szerint a környéken megerősítették a monitoringkutak hálózatát, és folyamatban van az ivóvízvezeték kiépítése is.