Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Somlón került elő „a bronzkor csodája”, egy háromezer éves nyakék

Somlón került elő „a bronzkor csodája”, egy háromezer éves nyakék

Somlón került elő „a bronzkor csodája”, egy háromezer éves nyakék
Fotó: Magyar Nemzeti Múzeum

Az európai viszonylatban is ritkaságnak számító egyedi nyakék egy urnamezős korsóban feküdt több ezer bronzékszerrel együtt.

A következő hónapban már látható a bronzkor csodája a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ (MNMKK) Magyar Nemzeti Múzeum falai között, amelyre a Somló-hegyen bukkantak rá az idén nyáron a múzeum régészei – áll a Magyar Nemzeti Múzeum közleményében. Az európai mércével is ritka lelet egy kamarakiállításon tárul a látogatók elé. A tájékoztatás szerint 3000 év földben töltött várakozást követően, dr. Tarbay János Gábor kutató vezetésével idén nyáron tárták fel a különleges ékszert rejtő, késő bronzkori kincset.

Stílusát és díszítését tekintve a dunántúli urnamezős kultúra területén deponált aranyfólia borítású bronzdiadémok és díszkorongok köréhez illeszkedik, továbbá kapcsolódik a nyugat-közép-európai urnamezős aranyművesség tárgyaihoz is – írják. A késő bronzkor végére (Kr.e. 1000–850) datálható unikális nyakék egy urnamezős stílusú korsóban, több ezer bronzékszer: karika, pityke, gyöngy, spirál ölelésében került elő, s azt feltételezik, hogy a pompás ékszert egy, a korabeli elithez tartozó nő viselhette.

A hasonló kincsleletek jellemzően nem kötődnek közvetlenül temetkezésekhez, előfordulhatnak akár település környezetében, vagy különleges természeti helyeken is, így a tárgy egykori elrejtésének pontos körülményeit homály fedi – teszik hozzá a közleményben. A Régészeti Intézet szakemberei augusztus elején egy több órán át tartó művelet végén szabadították ki a nyakéket, amely a hónap kincseként látható október közepétől az MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum Széchényi-termében.

Korábban azt is megírtuk, hogy elképesztő felfedezést tett néhány kutató: páratlan kincsek rejlettek az ősi harcos sírjában. Mint kiderült, többek között fegyvereket, egy arany fejdíszt, egy díszes kést és egy mellvértet találtak Bulgáriában. Míg ebben a cikkben arra tértünk ki, hogy rájöttek, hogyan lehet nagy aranyrögöket készíteni, s megeshet, hogy ez a felfedezés a jövőben megkönnyíti az aranyrögök felfedezését és előállítását.