Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Pusztulásuk közben valósággal sikoltoznak a bolygók

Kutatók rájöttek, hogy egyes égitestek kozmikus rádióhullámokat bocsátanak ki, miközben szétszakadnak.

...svg content...Twenty20
Világűr
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

A Science News portálnak adott interjújában Jung-feng Huang, a Nankingi Egyetem csillagásza beszámolt legújabb kutatásuk eredményeiről, melyekből kiderült, a széteső bolygók okozhatják a korábban felfedezett, univerzum mélyéről érkező gyors rádiókitöréseket (FRB).

Az asztronómusok 2007-ben találtak rá az első jelekre, amikor is a másodperc ezredrésze alatti hosszúságú rádióhullámokra bukkantak, amelyeket mindezidáig nem tudtak megmagyarázni, csupán különböző hipotéziseket állítottak fel a megjelenésük kapcsán. Soron kívül Orbán Viktor mélységesen elítéli Magyar Péter szavait

Huang és kollégái azt feltételezik, hogy az FRB-k ultrasűrű neutroncsillagok és a körülöttük keringő bolygók kölcsönhatásának eredményei lehetnek.

Az elképzelés alapján ezek a planéták elliptikus pályájukon haladva olyan közel kerülnek az instabil, összeomlás szélén táncoló csillagokhoz, hogy azok szó szerint szétszakítják őket, ez pedig torzulással és masszív darabok leválásával jár.

Miután a kőzetdarabok leszakadnak, a neutroncsillag által kibocsátott részecskékből és sugárzásból álló csillagszéllel együtt rendkívüli erősségű rádióhullámok generálódhatnak, amelyek egészen a Naprendszerünkig juthatnak.

A kínai tudósok a következtetéseiket egy 2016-ban felfedezett ismétlődő FRB-n bizonyították, amely nagyjából 160 naponként lövellt ki magából Földön is észlelhető rádiósugarakat.

Habár az elmélet valóban hitelesnek és ígéretesnek tűnik, még rengeteg ellenőrzést és megfigyelést kell elvégezni ahhoz, hogy a Nankingi Egyetem asztronómusainak feltevése alapvető tézissé váljon.