Shell: a világ nem rendelkezik olyan rendszerekkel, melyekkel nyomon lehetne követni az orosz olajat
A Shell is megszólalt az EU tervezett orosz olajembargója kapcsán, s meglátásuk szerint még akkor is problémás lehet a helyzet, ha bevezetik azt.
Mint ismert az Európai Unió azt tervezi, hogy hatodik szankciócsomagja részeként fokozatosan ugyan, de betiltja az orosz olajimportot, azonban egyre csak gyűlnek a komor felhők az intézkedés kapcsán, mivel esélyes, hogy a szankciócsomagot nem lehet majd betartani – legalábbis a Shell szerint.
A Shell szerint hiába a szankciócsomag, hiszen a világ jelenleg nem rendelkezik olyan rendszerekkel, melyek segítségével nyomon lehetne követni az importált nyersolaj eredetét. Magyarul elképzelhető, hogy valahol máshol finomítják a nyersolajat, ám végül egy másik ország termékeként lesz értékesítve a piacon.
Ben van Beurden, a Shell vezérigazgatója úgy fogalmazott:
A Shell szokásos negyedéves eredménybeszámolója kapcsán tartott sajtótájékoztatón Ben van Beurden egy példát is hozott ennek kapcsán: ha például egy orosz nyersolajjal táplált indiai finomítóból kerül ki gázolaj, akkor az indiai gázolajnak minősül, függetlenül attól, hogy Oroszországból származik – idézte a Business Insider.
A Shell a világ egyik legnagyobb olajkereskedője, s az orosz-ukrán háború kezdete után nem sokkal be is jelentették, hogy a jövőben nem kívánnak üzletelni az oroszokkal. Ennek okán nem vásárolnak orosz nyersolajat, de terveik szerint a hosszabb távú szerződéseiket is felbontják még az év végéig – ezzel a döntéssel akár 5 milliárd dollárnyi veszteséget is elkönyvelhet majd a vállalat.