Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Senki sem tudja, hányan haltak bele Indiában a koronavírus-fertőzésbe

A New York Times több mint egy tucat szakértő segítségével arra jutott, hogy legjobb esetben 600 ezer, a legrosszabb esetben pedig 1.6 millió halálos áldozataot követelhetett koronavírus-járvány Indiában.

...svg content...Védőfelszerelést viselő emberek készülnek hozzátartozójuk elhamvasztására az indiai Bangalor szélén lévő tömeges hamvasztóhelyen 2021. május 3-án. Az 1,326 milliárd lakosú Indiában meghaladta a 20 milliót a koronavírussal igazoltan fertőzöttek száma. MTI/EPA/Dzsagadis Nv
Külföld
Author image

Kornis Vivien

Szerkesztő

A kormány által kiadott hivatalos adatok szerint Indiában több mint 300 ezer ember életét követelte a Covid-19, de a New York Times és a szakértők becslései szerint a valóságban sokkal magasabbak lehetnek a számok. A konzervatív becslés szerint 600 ezren vesztették életüket, de ez a szám akár az 1.6 millió fő körül is lehet, sőt, elképzelhető, hogy koronavírus áldozatainak száma már a 4.2 milliót is elérte.

Indiában a koronavírus-járvány második hulláma tombol, ami március közepén kezdődött, és körülbelül két hete ért a csúcsára. Több mint 400 ezer új esetet regisztráltak több napon keresztül sorozatban, a legutóbbi napi adatok 200 ezer új fertőzésről tettek jelentést. Az Indiai Egészségügyi Minisztérium hivatalos tájékoztatása szerint a bizonyított koronavírus-fertőzések száma elérte a 27 milliót a járvány kirobbanása óta.

A halálesetek száma általában 10-14 nappal a fertőzések számának csúcsa után tetőzik, és a legutóbbi 24 órás adatok szerint újabb 4.157 ember vesztette életét a megbetegedés következtében. A hivatalos statisztikák szerint a halálesetek számát csak az Egyesült Államok és Brazília előzi meg, de a New York Times kalkulációja szerint a helyzet még annál is sokkal rosszabb, mint amilyennek elsőre tűnik.

Indiában nem mindenhol végeznek koronavírus-teszteket  vagy nem elégséges mennyiségben, így a szakértők szerint számos fertőzés és abból adódó haláleset nem kerül be a statisztikába. Emiatt biztosnak tűnik, hogy a halálesetek száma jócskán meghaladja a hivatalos adatokban feltüntetetteket.

A New York Times több mint egy tucat szakértő segítségével állította össze a becsléseit, melyet többek között három nagy indiai antitest-kutatás eredményei alapján számítottak ki, amely pontosabb képet tud adni a fertőzöttség valós mértékéről. A legkonzervatívabb becslések szerint a hivatalos adatok kétszerese, 600 ezer veszthette életét koronavírusos megbetegedés következtében. 

A második, de valószínűbbnek tartott szcenárió egy januárban, tehát a második hullám kezdete előtt végzett antitest-kutatás eredményeit vette alapul. A számítások szerint hússzor többen fertőződhettek meg Indiában a kormány által kiadott tájékoztató számainál, a halottak száma pedig ennek az ötszöröse lehet, 1.6 millió. 

A worst case scenario, tehát a legrosszabb esetben a valós számok a koronavírus-járvány második hullámának mértékét figyelembe véve a hivatalos adatoknál 26-szor többen fertőződhettek meg Indiában, és 4.2 millióan veszthették életüket a megbetegedés következtében. 

A szakértők szerint azonban hiába tűnik úgy, hogy a második hullám tetőzésén már túl van a ország, a válságból még nem lábalt ki, és az 1.3 milliárdos lélekszámú Indiában egy harmadik hullámra is fel kell készülni a következő hónapokban. Az ország a világ legnagyobb vakcinagyártó állama, mégis, a társadalomnak csupán 11 százaléka került eddig beoltásra, az oltóanyag mindkét dózisát pedig csak a felnőtt lakosság 3 százaléka vette fel.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.