Szokatlan megoldással küzd a Sberbank a chiphiány ellen
Egy bankkártya nem lesz teljesen hasztalan, miután deaktiválják.
Oroszország legnagyobb bankja, a Sberbank elkezdte kiszedni a deaktivált bankkártyákból a chipeket, ezzel megpróbálva enyhíteni az európai beszállítók szankciók miatti elfordulásából adódó hiányt.
Az Ukrajna megszállása után kivetett példátlan szankciók és a beszállítói láncokra nehezedő egyéb terhek miatt Oroszország egyes termékekhez nem fér hozzá, ezek közé tartoznak a chipek is.
Az orosz Nemzeti Bankkártyás Fizetési Rendszer (NSPK) már áprilisban közölte, hogy nincs elég chip a hazai gyártású Mir bankkártyák előállításához, miután az európai beszállítóktól nem érkezett több a szankciók után. A Mastercard és a Visa felfüggesztette a helyi tevékenységét, írja a CNA.
A Sberbank digitális szabványoknak való megfelelésért felelős igazgatója, Olga Maklasina egy csütörtöki konferencián elmondta: „Oroszországban hiány van bankkártyákba való chipekből. Elsősorban európai gyártókkal dolgoztunk, de az Európából beáramló termékek logisztikájával komoly gond van, a Visa és a Mastercard kivonulásával pedig megnőtt a Mir-kártyákra a kereslet.”
Maklasina szerint az új módszerrel eddig egymilliárd rubelt (kb. hatmilliárd forintot) takarítottak meg eddig, mivel 375 ezer kártya chipjeit tudják újrahasznosítani havonta. Hangsúlyozta, csakis aktiválatlan kártyákból szedik ki erre a célra a chipeket.