Egy bankkártya nem lesz teljesen hasztalan, miután deaktiválják.
Oroszország legnagyobb bankja, a Sberbank elkezdte kiszedni a deaktivált bankkártyákból a chipeket, ezzel megpróbálva enyhíteni az európai beszállítók szankciók miatti elfordulásából adódó hiányt.
Az Ukrajna megszállása után kivetett példátlan szankciók és a beszállítói láncokra nehezedő egyéb terhek miatt Oroszország egyes termékekhez nem fér hozzá, ezek közé tartoznak a chipek is.
Az orosz Nemzeti Bankkártyás Fizetési Rendszer (NSPK) már áprilisban közölte, hogy nincs elég chip a hazai gyártású Mir bankkártyák előállításához, miután az európai beszállítóktól nem érkezett több a szankciók után. A Mastercard és a Visa felfüggesztette a helyi tevékenységét, írja a CNA.
A Sberbank digitális szabványoknak való megfelelésért felelős igazgatója, Olga Maklasina egy csütörtöki konferencián elmondta: „Oroszországban hiány van bankkártyákba való chipekből. Elsősorban európai gyártókkal dolgoztunk, de az Európából beáramló termékek logisztikájával komoly gond van, a Visa és a Mastercard kivonulásával pedig megnőtt a Mir-kártyákra a kereslet.”
NE HAGYD KI
Maklasina szerint az új módszerrel eddig egymilliárd rubelt (kb. hatmilliárd forintot) takarítottak meg eddig, mivel 375 ezer kártya chipjeit tudják újrahasznosítani havonta. Hangsúlyozta, csakis aktiválatlan kártyákból szedik ki erre a célra a chipeket.