Függőséget okozhat a magyarok egyik „kedvenc” gyógyszere?
Egy vezető háziorvos szerint a savas reflux elleni gyógyszerek elvonási tünetei sokkal súlyosabbak lehetnek, mint az eredeti panaszok.
A protonpumpa-gátlók (PPI) világszerte az egyik leggyakrabban alkalmazott gyógyszertípust képviselik, amit jól szemléltet, hogy csak Angliában 73 millió NHS-receptet írtak fel belőlük a 2022-23-as időszakban. A vény nélkül is beszerezhető készítmények csökkentik a gyomorsav mennyiségét, ezáltal enyhítve olyan kellemetlen tüneteket, mint a nyelési nehézség és a mellkasi fájdalom.
Dr. Ahmed Abd Elbary háziorvos hívta fel a figyelmet arra, hogy az omeprazol és lansoprazol hatóanyagú gyógyszerek elhagyásakor a refluxos tünetek fokozott mértékben jelentkezhetnek. „Véleményem szerint túl gyakran írják fel ezeket a készítményeket, és az emberek nincsenek tisztában azzal, hogy visszacsapási tüneteket okozhatnak” – mondta a szakember.
„Ha valaki elkezdi szedni ezt a gyógyszert a gyomorégésre vagy refluxra, amikor megpróbálja abbahagyni, a gyomra úgy reagál, hogy még több savat termel, ami miatt a reflux és a gyomorégés még rosszabbá válik”, mondta.
Hosszú távú következmények
A kutatások szerint a tartós PPI-szedés akár 20 százalékkal is növelheti a csontritkulás kialakulásának kockázatát, mivel ezek a készítmények gátolják a kalcium felszívódását. Emellett B12-vitamin-hiányt is okozhatnak, ami befolyásolhatja a vérképzést és az idegműködést, ritkább esetekben pedig gyomorrák kialakulásához is vezethet.
NE HAGYD KI
Dr. Elbary más gyógyszerekkel kapcsolatban is elmondta véleményét, ugyanis szerint a venlafaxin nevű antidepresszáns az egyik legnehezebben elhagyható szer, ezért annak ellenére, hogy nagyon hatékony, ritkán alkalmazzák első megoldásként.
A szakember külön kitért a benzodiazepinekre is: „Ezek a gyógyszerek rendkívül hatékonyak a szorongás és álmatlanság kezelésében, de nagyon gyorsan ki tud alakulni velük szemben tolerancia és függőség. Éppen ezért, ha lehet, kerülöm a felírásukat”, nyilatkozta Elbary a Daily Mailnek.