Továbbra is sanyarú sorsra és jövőre számíthatnak az állami gondozott gyerekek
Az állami gyermekotthonokban felnövő gyerekeknek sajnos kevesebb bizalom és figyelem jut, amit egy tábor kíván pótolni, ahol játékokkal próbálják meg elősegíteni a fiatalok érzelmi fejlődését.
Csapi András annak az egyesületnek az ügyvezetője, amely már 15 éve szervez táborokat hátrányos helyzetű, gyermekotthonban élő fiataloknak. András korábban gyermekotthonban dolgozott nevelőként, de úgy érezte a legtöbbet az intézmény falain kívül tehet a gyerekekért, így jött az Élményakadémia Egyesület. A háromhutai táborba 3 az ország különböző pontján található gyermekotthonból érkeztek fiatalok – olvasható az ATV riportjában.
Állami gondozásba főként azért kerülhetnek a gyerekek, mert otthon nem bánnak jól velük, de az is gyakran előfordul, hogy a család kilátástalanul rossz anyagi helyzete miatt emel ki a gyámság fiatalokat az otthonukból.
Magyarországon jelenleg nagyjából 23 ezer gyerek él a gyermekvédelemben. Legtöbben 2 éves koruk előtt kerülnek állami gondozásba, ezen kívül pedig kamaszkorban nő meg ugrásszerűen a kiemelt gyerekek aránya.
Néhány napig tartó táborozás rendkívüli módon segíthet rajtuk, hiszen a szervezők élménypedagógiával dolgoznak, ami azt jelenti, hogy a nehéz sorsú gyerekeket tapasztalati úton, játékok során tanítják meg arra, hogyan érvényesüljenek az életben.
„Próbálunk a gyerekeknek játékos kihívásokat adni, olyanokat, amik egyszerre szórakoztatóak és be tudják őket vonni, másrészt pedig kell egy kicsit próbálgatniuk a határaikat és kilépni a komfortzónájukból. Alapvetően azt szeretnénk, hogy úgy menjenek el egy-egy ilyen programról, hogy megerősödjenek abban, hogy ők is értékesek” – magyarázta Makai Nóra pszichológus a televíziócsatorna stábjának.
Rácz Milán az egyik kisújszállási lakásotthonból érkezett a táborba. A fiú elmondta, kiskora ellenére már jól ismeri az élet kemény oldalát, és semmi sem éri meglepetésként:
„A lakásotthonba nagyon rossz gyerekek vannak, főleg Kisújon, sokan szöknek, meg van, aki nekimegy a nevelőnek.”
A rendezvény szervezője, Csapi András elmondta, annyi bántás, mint ami ezeket a srácokat jellemzően érte az első 10-12 évükben, annyi a legtöbb embernek az életében nem következik be, ezért fontos, hogy kellő módon odafigyeljenek rájuk.