Ártatlannak vallotta magát a nagymértékű kriptocsalással vádolt Sam Bankman-Fried
A nyolc vádpontban, többek között pénzmosásra irányuló összeesküvéssel vádolt Sam Bankman-Fried ártatlannak vallotta magát az ellene folyó, vélhetően az eddigi legnagyobb, kriptovalutákat érintő csalás miatti eljárásban.
A becsődölt FTX kriptovaluta-piac alapítója, Sam Bankman-Fried ártatlannak vallotta magát az ellene felhozott vádakban, így ügyéből hatalmas téttel bíró tárgyalás lesz, ahol két legközelebbi üzletfele ellenében kell ártatlanságát bizonyítania.
A harmincéves üzletember 250 millió dolláros óvadék fejében szabadult, kedden hallgatták meg vallomását Manhattenben, a bíró a tárgyalását október 2-ára tűzte ki. A sokáig a kriptovaluta-ipar arcának tartott Bankman-Friednek távirati csalás és összeesküvés miatt kell felelnie nyolc vádpontban, amely egy ügyész szerint „epikus méretű csalást” ölel fel.
A hatóságok szerint Bankman-Fried az FTX ügyfeleinek pénzéből fizette az Alameda Research, az FTX-hez köthető befektetési alap hiteleit, emellett ebből fektetett más cégekbe és politikusok kampányát is támogatta, hogy befolyásolja a szabályozást, írja a CNN. Novemberben az anyacég csődjének bejelentésekor azonban azt mondta, nem volt tudomása a pénzek helytelen felhasználásáról.
Gary Wang, az FTX társalapítója és Caroline Ellison, az Alameda vezérigazgatója bűnösnek vallották magukat több vádpontban is, utóbbi decemberi vallomásában azt mondta, „megegyezett Bankman-Frieddel és másokkal, hogy nem teszi közzé az Alameda és az FTX közti kapcsolat minden részletét, köztük az Alameda hiteleire vonatkozó információkat.”
Bankman-Fried, akit a Bahama-szigetekről toloncoltak haza, 250 millió dolláros óvadék ellenében szabadult, jelenleg szülei kaliforniai otthonában él, nyomkövető készülékkel a lábán. Ha minden vádpontban bűnösnek találják, akár 115 éves börtönbüntetésre is ítélhetik.
Az ügyészek szerint Bankman-Fried „az amerikai történelem egyik legnagyobb pénzügyi csalását” tervezte meg, dollármilliárdokat lopva az FTX ügyfeleitől, hogy fedezze az Alameda veszteségeit. A két cég decemberben jelentett csődöt, miután az ügyfelek pánikszerűen menekítették pénzüket a piacról, ezzel az egész kriptovaluta-piacra súlyos terhet róva.
A 2000-es években az Enron felszámolását felügyelő John Ray III, az FTX új vezérigazgatója az amerikai képviselőházban tartott meghallgatásán elmondta, az ügyfelek által az FTX oldalán befizetett pénzek az Alamedával közös alapba kerültek, mely több, kockázatos vásárlást is elindított. Ray szerint a két cég helyzete „régimódi sikkasztás”, amit „teljességgel tapasztalatlan és a legkevésbé sem rafinált egyének” kis csoportja követett el.