Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Rusvai szerint szó sincs arról, hogy Oroszország ellopta volna az AstraZeneca receptjét

Rusvai szerint szó sincs arról, hogy Oroszország ellopta volna az AstraZeneca receptjét

Rusvai szerint szó sincs arról, hogy Oroszország ellopta volna az AstraZeneca receptjét
Fotó: Unsplash/Elizabeth McDaniel

Rusvai Miklós szerint lényeges különbségek vannak az AstraZeneca és a Szputnyik V oltóanyagai között, és egy több évtizede létező technológiáról van szó.

Egy magasrangú biztonságpolitikai forrás szerint Oroszország ellopta az AstraZeneca koronavírus elleni vakcinájának receptjét, és az alapján fejlesztették ki saját védőoltásukat, a Szputnyik V-t. Rusvai Miklós virológus a Spirit FM vendégeként elmondta, hogy szerinte szó sincs erről, hiszen az igaz ugyan, hogy mindkét oltóanyag esetében adenovírus alapú vektorvakcináról beszélünk, fontos különbségek vannak a kettő között.

A virológus elmondta, hogy az AstraZeneca esetében csimpánz, míg a Szputnyik V esetében humán adenovírusról van szó, ráadásul az oxfordi oltóanyag esetében mindkét dózisnál ugyanazt a vírust alkalmazzák, az orosz oltóanyagnál azonban két különbözőt. Rusvai Miklós hangsúlyota, hogy a Johnson & Johnson Janseen vakcinája is adenovírusalapú vektorvakcina, és abban is humán vírus van, viszont egydózisú – foglalta össze az atv.hu a szakértő által elmondottakat.

„Tehát mind a három vakcina lényeges különbségeket mutat, én egyáltalán nem gondolnám az előzmények alapján, hogy bármelyik is koppintása lenne a másiknak. Legalább 20 éves technológiáról van szó. Ilyen adenovírusalapú vakcinák kidolgozásán számos ország munkálkodik” – magyarázta a szakértő. 

A magyar járványadatokkal kapcsolatban Rusvai Miklós elmondta, hogy az újonnan azonosított fertőzöttek, a kórházban ápoltak, a lélegeztetőgépre szorulók és a halottak száma is kevesebb, mint a tavalyi második hullám alatt tapasztaltaknak. A szakértő szerint ez arra utal, hogy az oltás “csökkenti a járvány felfutását”. Hozzátette, hogy most a delta variáns az uralkodó változat, így elmondhatjuk, hogy rosszabb feltételek mellett teljesítünk jobban. 

Rusvai Miklós elmondta, hogy bár az MTA maszkviselési javaslatával egyetért, még korainak érzi a kötelezővé tételét, inkább az önkéntességre helyezné a hangsúlyt, mert sokaknak nem tetszenek a járványvédelmi intézkedések, és nem lenne jó, ha a társadalom még inkább belefáradna a helyzetbe. Ha azonban a koronavírus mellett az influenzahullám is nagyon felfut, érdemes lenne központi intézkedéseket hozni a megbetegedések számának mérséklése érdekében.