Rusvai: a nyári koronavírus egy anomália, a majomhimlőtől pedig nem kell tartani
A virológus a koronavírus-járvány és az újonnan megjelent majomhimlő kapcsán is megosztotta meglátásait.
Rusvai Miklós virológus az ATV Start című műsorában beszélt a nyári koronavírusról, de említést tett az újonnan megjelent majomhimlőről is. Rusvai azzal kezdte, hogy a nyári koronavírus egy anomália, mert eddig nyáron kevésbé volt jelen a vírus, illetve alapvetően a légúti megbetegedések, azonban most találkozhatunk emelkedő esetszámokkal.
Megjegyezte, a BA.5 omikronváltozat miatt emelkedik az esetszám Romániában, Németországban és Portugáliában is, az emlékeztető oltások szükségessége kapcsán pedig kijelentette, sokkal inkább ősszel lenne szükség rájuk, s főként a krónikus betegek és a 80 év felettiek körében.
Meglátása szerint a tudósoknak sokkal többet kellene foglalkozniuk a koronavírus elleni oltóanyagok által kiváltott mellékhatásokkal, valamint a sokak életét megkeserítő poszt-covid szindrómával is, melyekről tudjuk ugyan, hogy léteznek, ám nem rendelkezünk elegendő információval róluk.
Rusvai megosztotta, ő maga nem tervezi felvenni az újabb védőoltást, mert bár „oltáspárti”, de nem „oltás-soviniszta”. Ezt követően az újonnan megjelent és relatíve gyorsan terjedő majomhimlőről is szót ejtett, a betegség magyarországi terjedése kapcsán pedig megosztotta, másfél hónap leforgása alatt több mint 4000 embernél diagnosztizálták a megbetegedést, ám szerinte ez a szám a valóságban inkább 12 ezer fő környékén lehet.
Hangsúlyozta, nem biztos, hogy mindenki tud arról, hogy megfertőződött, ám ennek ellenére is terjesztheti a betegséget. Rámutatott, az emberek többsége csak a médiában látott képek alapján tájékozódik, és azt gondolják, hogy csak akkor betegednek meg, ha hólyagok alakulnak ki testükön, ám ezek a hólyagos tünetek csak a legjellegzetesebb esetek.
Rusvai hangsúlyozta, ezek a kiütések lehetnek herpesz- vagy pattanásszerűek is, így felismerésük is jóval nehezebb, de a tünetek közé sorolható például a torokfájás is, mely megannyi más betegségre is jellemző. A majomhimlő terjedése kapcsán megosztotta, jelenleg főként a homoszexuális férfiak körében a legelterjedtebb a vírus, ám ez nem jelenti azt, hogy csak ez a csoport kaphatja el a betegséget.
Kiemelte, nagyon fontos, hogy elkerüljük a stigmatizációt, hiszen a kommunikáció elengedhetetlenül fontos a vírusok elleni küzdelemben. Rámutatott, amennyiben valaki megfertőződik a vírussal, úgy nem kell azonnal pánikba esni, mert nincs tartós hordozás, s a gyógyulás három héten belül végbe is megy. A további terjedést viszont mindenképpen meg kell akadályozni, éppen ezért szerinte érdemes lenne Magyarországon is alkalmazni az úgynevezett gócoltást, magyarul azokat immunizálni, akik bármilyen fizikai kapcsolatba kerülnek egy fertőzöttel.