Szex nélkül élte túl az ősidőket egy különleges rovarfaj
Tudósok felfedeztek egy olyan élőlényt, ami képes volt közösülés mentesen átvészelni a viszontagságos időket.
Az Oppiella nova tudományos névre keresztelt ősi aszexuális atkák sokáig lázban tartották a kutatókat, hiszen nem tudták megfejteni, miként maradhattak fent évmilliókon keresztül úgy, hogy bizonyítottan képtelenek szaporodni.
A különleges, apró rovarokról a Kölni Egyetem professzorai kiderítették, hogy képesek saját maguk mását megalkotni, így lényegében klónokként élnek tovább. Az úgynevezett Meselson-effektus segítségével különböző mutációk révén létrehozzák eltérő genetikai információkkal rendelkező utódaikat, amelyek saját testükből válnak ki.
Ez volt az első alkalom, hogy sikerült valós, életszerű példával alátámasztani a Meselson-effektust, ezáltal komoly tudományos áttörésről beszélhetünk, ami nem minden nap adódik meg a tudósok számára.
Természetesen ez a módszer nagyobb testű élőlényeknél kivitelezhetetlen, bár a klónozás és a genetikai módosítás önmagában realizálható lenne, azonban súlyos etikai és morális kérdéseket vet fel, ezért nem alkalmazzák a technológiát.
Korábban már felfedeztek olyan ufóra hasonlító tengeri létformát, ami magából több millió klónt állított elő, azonban nála azt mutatták ki, hogy ivaros módon egyaránt tud utódokat nemzeni és szaporodni.