Nagyon rossz hírünk van a nyugdíjasoknak: idén elmarad a nyugdíjprémium és a nyugdíjkorrekció is
A legfrissebb adatok alapján egyre többen kerülhetnek a szegénységi küszöb alá.
Ebben az évben nem lesz nyugdíjprémium, sem pedig nyugdíjkorrekció, így a nyugdíjasok csak a 2025-ös emelésben reménykedhetnek – írja az atv.hu. Szakértők szerint azonban az emelés sem biztosítja, hogy a nyugdíjak vásárlóértéke lépést tartson a bérekkel, ami miatt egyre több nyugdíjas kerülhet a szegénységi küszöb közelébe.
A portál információi szerint a kormány az inflációt 3,2 százalékra becsüli, s ennek megfelelő mértékű nyugdíjemelést tervez. Ugyanakkor a Nyugdíjas Parlament elnöke, Karácsony Mihály kifogásolja, hogy míg a nyugdíjemelés a 3,2 százalékos inflációt követné, addig a nyári 4,1 százalékos infláció alapján emelnének bizonyos adókat.
Karácsony szerint az átlagnyugdíj és az átlagfizetés közötti szakadék egyre mélyül, hiszen az inflációt főként a fiatalabb korosztályok fogyasztása hajtja. Ennek eredményeként a nyugdíjak nehezen tudják követni az árak növekedését. Összehasonlítva a múltbeli adatokat, 2008-ban az átlagnyugdíj a nettó átlagfizetés 69 százalékát tette ki, míg 2024 nyarán ez az arány 53 százalékra esett vissza, ami nagyjából 253 ezer forintot jelent.
Az elnök úgy véli, hogy a méltányosabb nyugdíjrendszerhez a havi 160 ezer forint alatti nyugdíjjal rendelkező, mintegy 710 ezer nyugdíjas nyugdíját fel kellene zárkóztatni, mivel ők fokozottan ki vannak téve a szegénység kockázatának.
Nyugdíjprémium és -korrekció nélkül maradnak az idősek
Az idei nyugdíjprémium elmaradása a magyar gazdasági növekedés mérséklődésének tudható be, mivel a kifizetéshez szükséges 3,5 százalékos növekedés sem valósult meg. Nyugdíjkorrekcióra szintén nem számíthatnak a nyugdíjasok, mivel a költségvetés év elején még 6 százalékos inflációval tervezett, ám a tényleges adat ennél alacsonyabb lett – még akkor is, ha az idősek által gyakran vásárolt termékek árai ennél magasabb ütemben emelkedtek.
A szakértők szerint átfogó változást egy nyugdíjreform hozhatna, azonban ennek 2025. márciusára tervezett bevezetését a kormány nemrég elvetette. Simonovis András közgazdász úgy véli, hogy reform nélkül is el lehetne érni előrelépéseket.: például akkor, ha a kormány egységesen fizetné a 13. havi nyugdíjat, az enyhítene a helyzeten.
A reform elmaradása más problémát is felvet: Magyarország vállalta, hogy a nyugdíjreform bevezetésével teljesíti az európai uniós helyreállítási alaphoz kapcsolódó követelményeket. Amennyiben viszont ez nem történik meg, az Európai Bizottság várhatóan nem fogja folyósítani az 5,3 milliárd eurós támogatást sem, így újabb jelentős mennyiségű uniós pénztől esik el Magyarország.