Egyre csak romlik a tinik mentális egészsége
A közösségi média túlzott használata komoly zavarokat okoz a tizenéveseknél.
Egyre nagyobb az aggodalom a tizenévesek mentális egészségével kapcsolatban, különösen a közösségi média negatív hatásai miatt. Kutatások szerint a serdülőkor kritikus időszak lehet, a problémák zöme ugyanis már 25 éves kor előtt kialakul.
Bár a közösségi médiaplatformok segíthetnek a tiniknek a társas kapcsolatok kialakításában, mégis számos aggasztó problémát felerősíthet, mint például a viselkedési, vagy az érzelmi zavarokat – írta meg a ZME Science
Ráadásul bizonyítottan függőséget okozhat a lájkok és más interakciók révén, mely dopamin-felszabadulással jár, ami annyira erőteljes motivációs tényezőnek bizonyul, hogy a Z generáció (1995-2009 közötti születésűek) 86%-a közösségi médiahasználatot az általános boldogságérzettel köti össze.
Az étkezési zavarokra hajlamos tizenévesek különösen érzékenyek a közösségi média negatív hatására. A kutatások egyértelműen jelzik, hogy minél gyakrabban használják a tinik az Instagramot, annál rosszabb az általános közérzetük, önértékelésük, életelégedettségük, hangulatuk és testképük.
A kulcs a platformok tudatos használata lehet, a probléma megoldása pedig sürgetőbb, mint valaha, ugyanis a WHO becslései szerint minden hetedik 10-19 éves fiatal mentális egészségügyi gondokkal küzd, melyek nagyrészt felismeretlenek és kezeletlenek maradnak.