Római kori, kiváló állapotban megmaradt fafigurára bukkantak Angliában (videó)
A 2000 éves fafigura egy tunikát viselő férfit ábrázol.
Igazán egyedi felfedezést tettek a régészek, amikor egy nagyszabású vasúti projektet megelőző ásatás során rábukkantak a rendkívül ritka faragott fafigurára, mely egy Londontól északra fekvő, vízzel teli árokban feküdt.
A fafigura sajnos komolyan megrongálódott, habár ez nem is olyan meglepő 2000 év után – ennek ellenére úgy tűnik, a római stílusú tunikába öltözött férfit ábrázoló faragott fafigura megőrizte eredeti formáját.
Az árokban találtak még pár kerámiamaradványt is, melyek Kr. u. 43 és 70 közé datálhatók, a Claudius császár által vezetett, Kr. u. 43 és 84 között zajló római hódítás idejére, ekkor sikerült meghódítaniuk Nagy-Britannia nagy részét, miután Julius Caesar korábban, Kr. e. 54-ben és Kr. e. 55-ben is megszállta Britanniát, ám nem sikerült megtartania a szigetet.
A szakértők alapos tanulmányozásnak vetették alá a figurát, és megállapították, hogy szándékosan, egyfajta vallási áldozatként helyezték el a figurát az árokba – a római kori hódításokat megelőzően is elterjedt volt az a gyakorlat, hogy mocsarakba és vizes élőhelyekre helyeztek el különböző tárgyakat, míg korábban emberáldozatokat is elhelyeztek ezeken a területeken.
Régészek azt is megosztották, hogy bár némiképp sérült az évek alatt a faragott fafigura, mégis a fába vésett apró részletek, mint a haj és a tunika valóban életre keltik az ábrázolt személyt. A figura egyébként 67 centiméter magas, és 18 centiméter széles, ráadásul egyetlen fadarabból faragták ki.
A különleges lelet ráadásul meglepően részletes: habár a könyök alatti részen, a karjai elkorhadtak, ahogyan a lába is, megmaradtak olyan aprólékosan kidolgozott részletek a figurán, mint a kalapja, a frizurája, sőt, úgy tűnik, hogy a feje enyhén balra van forgatva, és a tunikája alatt is látszik a lába, de még a láb izomzata is tökéletesen kirajzolódik.