Fokozódik a rizsexportért folytatott harc, India és Pakisztán is feloldotta a korlátozásokat
Így az árak is csökkenhetnek globális szinten.
A rizs világpiaci ára hétfőn csökkent, miután India és Pakisztán bejelentette, hogy feloldja a rizsexportra vonatkozó korlátozásokat: mindkét ország úgy döntött, hogy újraindítja a kivitelt, így a világpiac több rizsfajtához juthat hozzá, és az árak is csökkenhetnek.
India, a világ legnagyobb rizsexportőre a vártnál nagyobb 2024-es terméshozamra hivatkozva feloldotta a nem basmati fehér rizs kivitelére vonatkozó, egy éve tartó tilalmat. Az Al Jazeera jelentése szerint e lépés Pakisztán azon döntését követte, hogy eltörölte a minimális exportárat (MEP) minden rizsfajtára vonatkozóan, mely politikát 2023-ban vezettek be, hogy kihasználják India korábbi exportkorlátozásait.
India és Pakisztán az a két ország az egész világon, mely basmati rizst termel, egy prémium fajtát, mely egyedi aromájáról és ízéről ismert. Pakisztán előnyben volt India exporttilalma idején, ami lehetővé tette számára, hogy magasabb árakat számítson fel, de India visszatérésével a piacra ez az előny eltűnt.
India dominanciája a rizskereskedelemben igen jelentős: a globális rizsexport mintegy 40 százalékát és a basmati rizs piacának 65 százalékát ellenőrzi, míg a fennmaradó 35 százalékot Pakisztán birtokolja. India a 2022-23-as pénzügyi évben több mint 11 milliárd dollárt keresett a rizsexportból, ebből csak a basmati közel 4,7 milliárd dollárral járult hozzá.
Az infláció és az El Nino időjárási jelenség miatti belföldi hiány miatti aggodalmak azonban arra késztették Indiát, hogy 2023 közepén exporttilalmat vezessen be a nem basmati rizsre, majd egy hónappal később a basmati rizsre vonatkozó korlátozásokat. Ez a lépés azonban akaratlanul Pakisztánnak kedvezett, mely alternatív beszállítóként lépett be a képbe.