Ritka beismerést tett Kim Dzsongun, kudarcot említett
Kim Dzsongun, Észak-Korea legfelsőbb vezetője úgy fogalmazott az országot irányító Munkáspárt legutóbbi találkozóján, hogy a korábbi gazdasági tervei kudarcot vallottak, ezért egy újabb ötéves tervvel állt elő.
Mint Kim mondta, a legújabb gazdasági tervek sikeréhez viszont szigorúbb felügyelet szükséges, ezért elrendelte a legújabb fejlődési tervének a szigorú jogi felügyeletét – idézte az AP hírügynökség. Kim tervei szerint ezáltal sikerülne a gazdasági törvénytelenségeket kiirtani, és kedvezőbb pályára állítani az ország gazdaságát.
Észak-Korea gazdasági állapotáról nem sokat tud a külvilág, de sok szakértő feltételezése szerint meglehetősen nagy lehet a szegénység és a nyomor a korlátozott kereskedelemi lehetőségek miatt. Phenjannak eddig Peking volt a legfőbb kereskedelmi partnere, ám a két ország közötti kereskedelem a koronavírus-járvány alatt visszaesett, mely óriási ütést vihetett be a gazdaságnak.
A koreai KCNA hírügynökségre hivatkozva az AP arról számolt be, hogy Kim tervei elsősorban a gazdasági terv végrehajtásának problémáját kezelné, és a felmerülő korrupciót, amely ezeket övezi. A rettegett diktátor arra szólított fel az ügyészeket és a hatóságokat, hogy tegyenek meg mindent a gazdasági terv megfelelő végrehajtása érdekében.
Ezen felül egy olyan rendszert kell felállítani, ami mindenféle illegális gazdasági tevékenységet kiszűr a gazdaságból, és amelynek „minden szektor köteles feltétel nélkül engedelmeskedni”. U Szang Csol, Észak-Korea főügyésze ígéretet tett a legfelsőbb vezetőnek, hogy „tökéletesen átülteti Kim rendeletét”, és minden szükséges eszközt megtesznek az illegális tevékenységek felszámolására.
Kim legújabb ötéves tervében egyébként megfelelően tükröződik, hogy mekkora ütést vitt be a Kínával való kereskedelem visszaesése a gazdaságnak, ugyanis az új terv magjában az erős, önellátó gazdaság kiépítése a legfőbb cél, többek között az importon való függés visszaszorításával, a fém- és vegyipari beruházások növelésével, és a fogyasztói árucikkek termelésének felpörgetésével.
Elemzők azonban meglehetősen szkeptikusan fogadták a tervet, kihangsúlyozva azt, hogy Észak-Korea gazdasági nehézségeit éppen maguknak köszönhetik, főként a gazdaság évtizedeken át való félremenedzselésével, az önkéntes izolációval, valamint az atomprogramjuk miatt bevezetett szankciókkal.