Rábukkantak a világ legritkább és legértékesebb ásványára
Soha nem látott ásványt találtak geológusok a Föld alsóbb rétegeiben évmilliókon keresztül szunnyadó gyémántkristály belsejében.
Habár a tudományos közösség már évtizedekkel korábban előrejelezte a különleges ásvány létezését, eddig egyszer sem sikerült kézzel fogható bizonyítékokkal alátámasztani a hipotézist.
A Ho-Kwang „Dave” Mao professzor által vezetett kutatócsoportnak azonban idén sikerült beazonosítani és felszínre hozni a páratlan kristályt, ami valójában a kalcium-szilikát tartalmú perovszkit magas nyomáson kialakuló extrém ritka változata – olvasható a Science folyóiratban közzétett tanulmányban.
Az ominózus gyémántdarabkára az egyik Botswanában található bánya mélyén leltek rá. Az ásvány egyébként a geológusok feltételezései alapján a Föld köpenyének alsó rétegében, mintegy 600 kilométeres mélységben jöhetett létre, ahol a kőzetek és a magma sokkal aktívabb, mint a felsőbb régiókban.
A kalcium-szilikát perovszkitok másik formája, a karbonátos mellékkőzetbe történő magmabenyomulás hatására keletkező, kontakt metamorf kőzetek alapvető részének számító wollasztonit szintén óriási nyomás hatására alakul ki, egyetlen különbség, hogy gyakrabban fordul elő, mint a szóban forgó ásvány.
A felfedezőjéről elkeresztelt davemaoit laboratóriumi vizsgálatok széles spektrumán esett át, a Nevadai Egyetem tudóscsapata például úgynevezett szinkotron röntgendiffrakcióval, azaz magas energiájú röntgensugarakkal történő átvilágítással elemezte a gyémánt belsejét.
Az analízis során kiderült, hogy a davemaoit szilíciumon, kalciumon és oxigénen kívül minden bizonnyal radioaktív uránt és tóriumot is tartalmazhat, ami valószínűleg arra utal, hogy a köpenyben elképzelhetetlen intenzitású forróság uralkodik.