Rezsicsökkentés: még a korlátozás után is közel évi 2 millió forintot spórolnak a háztartások
Záporoznak a kérdések a Technológiai és Ipari Minisztérium munkatársaihoz, a rezsicsökkentés korlátozásának bejelentése után sokan elkezdték ugyanis számolgatni, vajon jogosultak lesznek-e továbbra is a rezsicsökkentett szolgáltatásokra.
Steiner Attila energia- és klímapolitikáért felelős államtitkár egy hosszabb Facebook-bejegyzésben osztotta meg gondolatait a közelmúlt eseményeiről, amelyben rámutat, immáron 9. éve fizetnek a magyar háztartások korrigált árat a gáz és villany használatáért, rezsicsökkentés nélkül pedig a számlák havi összege átlagosan 182 ezer forint lenne.
Véleménye szerint a kormány nem láthatta előre, hogy a február 24-én kezdődő invázióval a háborúk kora érkezik el, és csak a csütörtökön bejelentett rendkívüli intézkedésekkel biztosítható, hogy az ország elegendő energiával rendelkezzen télen, a rezsicsökkentés pedig továbbra is fenntartható legyen.
Számításai szerint az átlagfogyasztásig ezután is minden háztartás körülbelül havi 159 ezer forintot, éves szinten pedig 1,9 millió forintot spórol, miután egy átlagos gáz- és villanyszámla rezsicsökkentéssel 15.833, illetve 7.750 forint, anélkül viszont 131.441 és 50.833 forint lenne.
Hozzátette, a részletszabályozások még kidolgozás alatt vannak, a pénteken felállított Energia-vészhelyzeti Operatív Törzs pedig azt mutatja, hogy a kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy a magyar családok számára megfizethető energiát biztosítson a téli időszakra.
A Napi felidézte, korábban Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára is beszélt a rezsiszabályok puhításáról, amely során az operatív törzs igyekszik minden élethelyzetet és speciális körülményt kivizsgálni; elmondása szerint külön foglalkoznak azokkal, akik csak áramot fogyasztanak, gázt pedig szinte egyáltalán nem, valamint kitérnek a kistelepülésen élők helyzetére és a nagycsaládosokra is.