Egyszerű retinavizsgálattal előrejelezhető a korai elhalálozás
Egy tanulmány szerint egy egyszerű retinaszkenneléssel meg lehetne állapítani, hogy valakit fenyeget-e a korai halál kockázata vagy sem.
Egy nemrégiben publikált kutatás során tudósok a vérben található gyulladásos biomarkerek mintázatát vették célba, hogy megmérjék a személyek immunrendszerének pontos korát és állapotát, míg egy másik projekt szakemberei a DNS-mutációk időbeli felhalmozódását követték nyomon a biológiai életkor kiszámításával és a lehetséges élettartam meghatározásával.
Az ominózus módszer talán az eddigi legegyszerűbb, hiszen mindössze egy retinaszkennelésre támaszkodik a biológiai kor megállapításához: létrehoztak egy speciális algoritmust, amelyet arra terveztek, hogy a szem hátsó részén lévő szövetek romlásának mérése alapján megjósolja az emberek várható élettartamát – írta a BMJ.
A legtöbb egészséges középkorú felnőtt esetében az algoritmus egyetlen retinakép alapján három és fél éves időablakon belül pontosan előre tudta jelezni az illető életkorát. Ennél is érdekesebb volt az a felfedezés, mely szerint azoknál, akiknél nagy volt a különbség a kronológiai életkor és a retinális kor között, sokkal magasabbnak bizonyult a halálozás kockázata.
A három évnél nagyobb retinális korkülönbséggel rendelkezők 49-67 százalékkal nagyobb valószínűséggel haltak meg, mint azok, akiknél a retinális kor között kisebb volt a differencia.
A retina életkora és a kronológiai életkor közötti minden 1 évnyi különbségre a tanulmány a teljes halálozás két százalékos növekedését, valamint a szív- és érrendszeri betegségektől és a rákos megbetegedésektől eltérő okokból bekövetkező halálozás három százalékos növekedését számította ki.
További munkára lesz szükség ahhoz, hogy ezeket az eredményeket kísérleti embercsoportokon tovább lehessen ellenőrizni, ennek ellenére kutatók azt feltételezik, hogy valós idejű retinaszkenneléssel a közeljövőben könnyen nyomon lehet majd követni a páciensek általános egészségi állapotát, akár egy okostelefon segítségével is.