Rengeteg az alulbiztosított lakás Magyarországon – egy új rendelet miatt ez változhat
Egy új, február elején megjelent kormányrendelet megváltoztathatja a jelenlegi tendenciát Magyarországon: jelenleg ugyanis nagyon sok az alulbiztosított ingatlan, ám az új rendelet miatt ez idővel változhat.
Kovács Zsolt, a Gazdaságfejlesztési Minisztérium kormánybiztosa az InfoStartnak nyilatkozva arról beszélt, hogy miután február elején megjelent egy új kormányrendelet a lakásbiztosítási piac átalakításáról, a kormány arra számít, hogy élénkülni fog a verseny és korszerűbb termékek jelennek meg a biztosítási piacon.
A változások csak április 30. után lépnek életbe, ám a kormánybiztos elmondása szerint már most „óriási hatásuk van” a biztosítási szektorban:
A kormány javulásra számít a rendelet nyomán
Kovács úgy véli, még azoknak is újra kell gondolniuk stratégiájukat, akik egyébként relatíve biztos pozícióval rendelkezik a biztosítási piacon, hozzátéve, hogy az elmúlt két hét tapasztalatai nyomán kijelenthető, hogy e módosítás „jó lépés volt a kormány részéről”, mivel úgy vélik, komoly piaci lehetőséget fog teremteni az üzleti szereplőknek, ezzel együtt pedig kedvezőbb árú termékeket biztosít az ügyfeleknek.
A kormánybiztos úgy véli, a jutalékplafon bevezetése után vagy a biztosítások ára fog csökkenni, vagy azok tartalma bővül majd. Mindez azért is lenne rendkívül fontos, mert a hazai lakásbiztosítási piac nemzetközi összehasonlításban is jelentős: a magyarok jó része saját tulajdonú ingatlanban lakik, s mivel mindenki igyekszik óvni tulajdonát, a biztosítások aránya is 75 százalék körül mozog.
Kovács azonban rámutatott, komoly elmaradás a hazai alulbiztosítottság, magyarul az, hogy nem a valós, hanem annál alacsonyabb értéken biztosított az ingatlanok egy része. Ennek két oka is van: az elmúlt 5-10 évben hihetetlen mértékben emelkedtek az ingatlanárak Magyarországon, mindemellett pedig az építőipari árindexek is 50-100 százalékkal növekedtek az utóbbi időben.