Mit tehetünk, hogy biztonságban maradjon a pénzünk és minden adatunk?
A rendőrség több fontos dologra is felhívta a figyelmet.
Az utóbbi időben mintha egyre több, átveréssel és csalással kapcsolatos hír látna napvilágot. Például arról az esetről is írtunk, hogy több mint 2 milliós hitelt vetettek fel egy vasi férfival, végül nyom nélkül eltűntek a csalók a pénzzel. Az áldozat a pénzből egy fillért sem látott, helyette most fizetheti a törlesztőrészletet. Míg egy 62 éves hölgyet egy magát banki ügyintézőnek kiadó asszony húzta csőbe: azt állította, hogy az ügyfél folyószámláján lévő pénz veszélyben van. Majd egy másik, akcentussal beszélő nő is megkereste az áldozatot.
Ő rendőrségi menedzserként bemutatkozva rávette a sértettet, hogy egy „védett számlára” utalja el a megtakarított pénzét, 1,3 millió forintot. Másnap a csaló ismét telefonált, és még arra is rávette, hogy vegyen fel közel 6 millió forintos hitelt, amit az idős hölgy meg is tett. Végül a bank valódi ügyintézője azzal kereste meg, hogy nagy pénzmozgást látnak a számláján, így derült ki, hogy mi történt valójában – írja a Baranya Vármegyei Hírportál, a bama.hu a police.hu-ra hivatkozva. Mindemellett olyan módszer is van, amivel a netes csalók a Jófogáson vásárolni vagy eladni szándékozó embereket próbálnák átverni.
Az összes pénzét ellophatják annak, aki figyelmetlenül megadja a bizalmas adatait, legyünk hát óvatosak. Ha pedig a mobiltelefonunk is szokatlan dolgokat művel, vagy megmagyarázhatatlan dolgokat észlelünk rajta, szintén aggodalomra adhat okot. A rendőrség ajánlásai azonban segíthetnek a kockázati tényezők kiszűrésében, hogy biztonságban legyünk a világhálón is – emelik ki a cikkben. Aki további hasznos tanácsokról is olvasna, az alábbi linken keresztül elérheti, míg a rendőrség a következő dolgokra hívta fel a figyelmet a megelőzés érdekében:
- A rendőrség soha nem kér pénzátutalást a számlák biztonságba helyezése végett! A rendőrök hivatalos eljárásuk során nem keresik meg az ügyfeleket különböző hívásindító alkalmazásokon keresztül!
- Ne adja ki ismeretleneknek, főként ne telefonon, interneten a bankkártyája és a netbankja belépési adatait! Ezeket az információkat telefonbeszélgetés során sem a rendőrség, sem a pénzintézet alkalmazottjai nem kérik!
- Ismeretlen eredetű programot soha ne telepítsen vagy töltsön le a számítógépére, illetve a telefonjára, bárki is javasolja Önnek!
- Legyen gyanús, ha a telefonáló tört magyarsággal beszél, vagy magyartalan, helyesírási hibákat tartalmazó e-mailben ajánl kedvező üzleti lehetőséget!
- Ne bízzon ismeretlenek üzleti vagy befektetési ajánlataiban, legyen gyanakvó, főleg, ha kiemelten nagy hozammal kecsegtetik!
- Ha bajba került, azonnal értesítse a pénzintézetet, és tegyen feljelentést a rendőrségen!