Rendeletmódosítással oldanák meg, hogy hőségben se kelljen visszafogni a Paksi Atomerőmű teljesítményét
Az energiaügyi miniszter jóváhagyásával lehetővé válhat a Duna vízhőmérsékleti korlátozásának átmeneti túllépése a Paksi Atomerőmű közelében, biztosítva az ország extrém időjárási körülmények közötti zavartalan áramellátását.
A kormány társadalmi egyeztetésre bocsátott egy új rendelkezést, amely az energiaellátás biztonsága érdekében engedélyezné a Duna vízhőmérsékletére vonatkozó jelenlegi korlátozás eseti túllépését a Paksi Atomerőmű közelében. A jelenlegi szabályozás szerint a folyó hőmérséklete nem haladhatja meg a 30 Celsius-fokot az erőmű hűtővíz-kibocsátási pontjától 500 méterre.
Az elmúlt években a klímaváltozás hatására egyre gyakrabban fordult elő, hogy az atomerőmű kénytelen volt csökkenteni teljesítményét a nyári hőhullámok idején. 2022-ben egyszer, 2023-ban pedig két alkalommal kellett visszafogni a termelést 22-72 órás időtartamokra, a szakértők szerint azonban ez a tendencia a jövőben fokozódhat.
Az új szabályozás lehetővé tenné, hogy az energiaügyi miniszter jóváhagyásával kivételes esetekben túlléphető legyen a jelenlegi határérték. A miniszter egyidejűleg vízvédelmi intézkedések végrehajtására kötelezné az atomerőmű üzemeltetőjét és az illetékes vízügyi igazgatóságot, írja a Világgazdaság.
A rendeletmódosítás indoklása szerint a paksi teljesítmény visszafogása veszélyeztetheti a hazai fogyasztók zavartalan ellátását feszített energiapiaci helyzetekben. Júliusban például rekordot döntött a nyári áramfogyasztás, meghaladva a 7 gigawattot, ilyenkor pedig a teljes hazai termelési kapacitás és az importlehetőségek maximális kihasználása szükséges az igények kielégítéséhez.
A szakértők igyekeznek eloszlatni a környezetvédelmi aggályokat is, mondván a folyamatos monitoring szerint a vízhőmérséklet emelkedésének hatása minimális lenne a Duna élővilágára az érintett szakaszon. Ennek ellenére a rendelet előírja a fokozott vízvédelmi intézkedéseket a határérték túllépése esetén.
„Paks II tervezése során az orosz tervezők arra is gondoltak, hogy Pakson a legforróbb nyári napokon se legyen szükség a Dunába visszavezetett hűtővízre vonatkozó korlátozások miatt az új, 3+ generációs, orosz VVER–1200 típusú blokkok visszaterhelésére,” olvasható a tájékoztatásban.
Az új erőműnél kiegészítő hűtőberendezéseket is telepítenek, amelyek biztosítják, hogy a Dunába visszaengedett víz hőmérséklete ne haladja meg az előírt határértéket, így a szakértők szerint Paks II semmiképpen sem fogja fűteni a Dunát.