„Rémálomszerű lehet a január a koronavírus szempontjából”
Továbbra is magas a fertőzöttek és a halálos áldozatok száma világszerte, habár hazánkban is csökkenő pályára állt, az adatok továbbra sem kedvezők. A vakcinától lehet okunk a reményre, de a szakértők arra figyelmeztetnek, a január rémálomszerű lehet.
Továbbra is magas a fertőzöttek és a halálos áldozatok száma világszerte, habár hazánkban is csökkenő pályára állt, az adatok továbbra sem kedvezők. A vakcinától lehet okunk a reményre, de a szakértők arra figyelmeztetnek, a január rémálomszerű lehet.
Elég alapul venni az Egyesült Államok decemberi hónapját a halálos áldozatok tekintetében: míg egész novemberben 36 964 amerikai vesztette életét, addig csak december első 26 napján több mint 63 ezer amerikai esett a járvány áldozatául. A pandémia mindkét partvidéken pusztít, Kaliforniában az egészségügyet például az összeomlás szélére sodorta.
A Pfizer-BioNTech és a Moderna (amely rövidesen az Európai Unióban is jóváhagyásra kerülhet) adhat némi okot a reményre, és alapvetően már látható a fény az alagút végén, a szakértők viszont arra figyelmeztetnek, hogy a járványnak még koránt sincs vége, és a Karácsony nagyon súlyos járványkitöréseknek az alapját szolgáltathatja.
Dr. Anthony Fauci például a CNN-nek úgy fogalmazott, hogy a karácsonyi és az újévi ünnepek után minden bizonnyal mindenütt láthatunk majd nagyobb kitörést, mondhatni egy „berobbanást a meglévő berobbanás tetején”. Ez Magyarországra is érvényes lehet, nem véletlen figyelmeztetett több szakértő, köztük Merkely Béla és Szlávik János is, hogy óvatosak legyünk karácsonykor.
Ha maradunk Amerikánál, akkor az utazási számokból látszik, hogy miért valószínű ez: március óta a harmadik legmozgalmasabb napja volt az amerikai reptereknek, összesen 1.1 millió ember akart utazni. Csak Karácsony napján 616 ezren utaztak családhoz vagy barátokhoz, több százezren pedig az ünnepeket megelőzően utaztak.
Ez minden bizonnyal előrevetíti, hogy bár a reptereken is igyekeznek mindent megtenni a fertőzöttek kiszűrése érdekében, mindenkit akkor sem lehet megtalálni, így várhatók majd tömeges fertőzések, kisebb-nagyobb járványgócok. Magyarországon sem lehet másképp, csak itthon nem a repterekkel, hanem buszos és vonatos utazások összefüggésében-
Az Egyesült Államokban ez a helyzetre még drasztikusabb hatással lehet, mint hazánkban. Jelenleg 117 300 beteget ápolnak kórházban országszerte, Dr. Anthony Fauci szerint jelenleg ez kritikus állapotnak nevezhető. „A következő néhány hétben csak rosszabbra fordulhat a helyzet” – mondta meglehetősen pesszimistán.
Közel 332 ezer amerikai vesztette már életét a járvány kitörése óta, és a Washingtoni Egyetem előrejelzése szerint ez a szám 193 ezer fővel bővülhet. Ha hozzávesszük, hogy a karácsonyi járványkitörések miatt megnőhet a kórházban ápoltak száma, mely értelemszerűen statisztikailag több halálesethez vezet, akkor ez a szám rosszabb lehet.
Dr. Peter Hotez, a Bayor Gyógyszerészeti Egyetem infektológusa ennek kapcsán elmondta, „rémálomszerűek a jóslatok”, viszont arra emlékezteti az embereket, hogy életet tudnak menteni azzal, hogy távolságot tartanak és maszkot viselnek. Emlékeztet: a vakcinák már célegyenesben vannak mindenki számára, így van remény.
Dr. Robert Kim-Farley pedig a Los Angeles Times-nak fogalmazott úgy, hogy a karácsonyi, valamint az újévi időszak következtében „erdőtűzként” fog terjedni a koronavírus, főként az olyan helyeken, ahol meglehetősen magas az infekciós ráta. Egy kaliforniai orvos pedig nagyon vészjósló figyelmeztetést tett, amely az ünnepek miatt következhet be:
Kalifornia helyzete annyiban más, hogy a világ egyik legsúlyosabb járványkitörésével küzdenek jelenleg az államban. Ám itthon, Magyarországon sem nyugodhatunk meg, ugyanis az elmúlt napok alapján kezdenek bíztató tendenciák kirajzolódni, amely reménykedést gyorsan összetörhet a karácsony és az újév hatására az esetszámok megnövekedése.