Rekordszintre emelkedett a streptococcus-fertőzések száma Japánban
A jelenség masszív aggodalomra ad okot.
A Guardian jelentése szerint szakértők figyelmeztettek, hogy egy ritka, de veszélyes bakteriális fertőzés rekordsebességgel terjed Japánban, a hatóságok pedig azon dolgoznak, hogy kiderítsék, milyen okok állnak a jelenség hátterében. A japán egészségügyi tisztviselők figyelmeztettek, a megbetegedéshez köthető halálozási arány elérte a 30 százalékot.
A megbetegedések száma 2024-ben várhatóan meghaladja a tavalyi rekordszámot, miközben egyre nagyobb az aggodalom, hogy a streptococcus A betegség legsúlyosabb és potenciálisan halálos formája, toxikus sokk szindróma (STSS) tovább terjed, miután Japánban megerősítették a rendkívül virulens törzsek jelenlétét.
A japán Országos Fertőző Betegségek Intézete a tendencia kapcsán közölte, még mindig sok ismeretlen tényező van a streptococcus súlyos és hirtelen fellépő formái mögött meghúzódó mechanizmusok tekintetében, és egyelőre nem tartanak ott, hogy meg is tudják magyarázni ezeket.
Az intézet által közzétett friss adatok alapján 2023-ban 941 STSS-esetet jelentettek, míg 2024 első két hónapjában már 378 esetet regisztráltak. Az STSS legtöbb esetét a streptococcus pyogenes nevű baktérium okozza. Ismertebb nevén Streptococcus A – ez okozhat torokfájást, főként gyermekeknél.
Csakhogy a fertőzést okozó, rendkívül virulens baktérium egyes esetekben súlyos betegségeket, egészségügyi szövődményeket és halált is okozhat, különösen a 30 év feletti felnőtteknél. Az STSS-esetek mintegy 30 százaléka halálos kimenetelű. Az idősebbeknél megfázáshoz hasonló tünetek jelentkezhetnek, de ritka esetekben a tünetek súlyosbodhatnak torokgyulladás, mandulagyulladás, tüdőgyulladás és agyhártyagyulladás formájában. A legsúlyosabb esetekben szervi elégtelenséghez és halálhoz vezet.