Az új eredmények által további kérdések merülnek fel azzal kapcsolatban, a korabeli mesteremberek miként dolgozták fel a vasat.
Egy új tanulmány szerint meteorvasat tartalmazó karkötőket találtak a Częstochowai Múzeum gyűjteményéhez tartozó ősi ékszerek elemzése során. Itt fontos hozzátenni: a természetben előforduló, az űrből származó fém jelentette a különféle vastartalmú tárgyak alapanyagát a vasmegmunkálás megjelenése előtt. A beszámolóban kifejtik, hogy a szakemberek a Częstochowa-Raków és a Częstochowa-Mirów nevű lelőhelyeken feltárt, a lausitzi kultúrához köthető leleteket vizsgáltak. A tárgyak két, egymástól 6 kilométerre fekvő ősi temetőből kerültek elő.
A lausitzi kultúra egy késő bronzkori, kora vaskori társadalom volt a mai Lengyelország, Csehország, Szlovákia, Kelet-Németország és Nyugat-Ukrajna területén, a kultúra i. e. 1200 és 800 között létezett – részletezik. Albert Jambon, az Université de la Côte d’Azur munkatársa csapatával 26 temetkezési tárgyat elemzett röntgenfluoreszcens spektrometriával és energiadiszperzív pásztázó mikroszkópiával. A 24.hu a Heritage Daily cikkére hivatkozva azt írja, a kutatók három leletben is meteoritvasat detektáltak.
Az új eredmények további kérdéseket vetnek fel azzal kapcsolatban, hogy a korabeli mesteremberek miként dolgozták fel a vasat. A vizsgálatok alapján arra lehet következtetni, hogy egyetlen meteoritot használtak fel, valószínűleg egy korabeli becsapódás maradványait. A jelek szerint nem importról van szó, a helyiek ismerték a vasmegmunkálás módszereit, a vasnak pedig ekkor már nem volt olyan nagy szimbolikus értéke, mint a bronzkorban.
Korábban azt is megírtuk, hogy mintegy 160 pénzérméből álló kincshalmot fedeztek fel a Közel-Keleten. Mint kiderült, a leleteket az Izrael és Jordánia határán húzódó Jordán-völgyben találták meg, és a szakértők úgy vélik, hogy körülbelül 2100 évesek lehetnek. A régészek azt is elárulták: bár az ilyen érmék alapvetően gyakorinak számítanak, az ritkán fordul elő, hogy ilyen nagy halomban bukkanjanak rájuk.