Felfedeztek egy molekulát, ami képes elpusztítani a rákos sejteket
Óriási előrelépést dokumentáltak kutatók, sikerült ugyanis rábukkanniuk egy olyan vegyületre, melynek segítségével semlegesíthetőek a hasnyálmirigyrákos szövetek.
A Roswell Park Comprehensive Cancer Center tudósai által vezetett kutatócsoport felfedezte az MMRi62 névre keresztelt specifikus molekulát, amely célba veszi és elpusztítja a rákos sejteket, valamint a növekedésüket és terjedésüket elősegítő káros fehérjéket, ez pedig ígéretes gyógymódhoz vezethet.
A pankreász elrákosodását okozó hasnyálmirigyduktális adenokarcinóma (PDAC) sejtjei hajlamosak a ferroptózisra, vagyis a vas által kiváltott sejthalálra, ezért a kutatók kizárólag azokat a molekulákat keresték, amelyek felgyorsítják ezeket a folyamatokat.
„Az MMRi62 az FTH1 nevű vasraktározó fehérje, valamint a PDAC-ban mutálódott protein lebomlását okozza, ami az áttétképződés és a ferroptózis, a sejtekben szabadon található vas által kiváltott sejthalál egy formájának gátlását eredményezi” – magyarázta Xinjiang Wang, a Roswell Park Farmakológiai és Terápiás Tanszékének docense.
Azért ennyire pusztító a hasnyálmirigyrák, mert a KRAS és a TP53 nevű gének bizonyos mutációi miatt a daganatok ellenállóvá válnak a kemoterápiával szemben, így csak különleges úton támadhatóak meg. Jelenleg nem áll rendelkezésre kezelés ezekre a mutációkra, ezért a betegség ötéves túlélési prognózisa mindössze 12 százalék, ám ez a közeljövőben megváltozhat.
A vizsgálattal kimutatták, hogy preklinikai modellben az MMRi62 képes ferroptózist indukálni a KRAS- vagy TP53-mutációt hordozó PDAC-sejtekben, ami viszont gátolta a tumor növekedését és megakadályozta a daganatok távoli szervekre történő áttétképződését.
„Bár jelenleg nem állnak rendelkezésre ferroptózist serkentő szerek, reményeink szerint felfedezésünk ígéretes MMRi62-alapú kezelésekhez vezethet a súlyos, elhúzódó rákos megbetegedések, például a hasnyálmirigyrák esetében” – zárta gondolatait Wang professzor.