A magyarok gyakran fogyasztják, mégsem tudják, hogy rákkeltő hatású
A magyarok egyik kedvenc fogyasztási cikke, csakhogy rendszeres fogyasztása súlyos következményekkel járhat.
Friss kutatások szerint az alkoholfogyasztás legalább hét különböző ráktípussal hozható összefüggésbe, ezért az Egyesült Államok vezető egészségügyi tisztviselője javaslatot tett arra, hogy az alkoholos italok címkéin jelenjenek meg a cigarettákhoz hasonló figyelmeztetések.
Vivek Murthy, az Egyesült Államok tiszti főorvosa szerint az amerikaiak többsége nincs tisztában az alkoholfogyasztás egészségügyi kockázataival, annak ellenére, hogy évente körülbelül 100 ezer rákos megbetegedést és 20 ezer halálesetet okoz az országban.
Murthy rámutatott, az alkohol a harmadik leggyakoribb megelőzhető rákos megbetegedés oka a dohányzás és az elhízás után. Az általa javasolt változtatások között szerepel a jelenlegi, 1988 óta változatlan figyelmeztető címkék frissítése, valamint az alkoholfogyasztás ajánlott határértékeinek újraértékelése is.
A kutatások egyértelműen bizonyítják
A kutatások egyértelműen bizonyítják, hogy az alkoholfogyasztás közvetlenül növeli többek között a mell-, máj-, nyelőcső-, gége- és vastagbélrák kockázatát, függetlenül attól, hogy milyen típusú alkoholról van szó.
Murthy szerint az egészségügyi szolgáltatóknak nagyobb hangsúlyt kellene fektetniük az alkoholfogyasztás szűrésére és szükség esetén a kezelésre történő beutalásra, emellett a lakosság tájékoztatásának javítása is kulcsfontosságú.
A közelmúltban több ország vezetése is felismerte a problémát és komoly lépéseket tett az alkoholos italok figyelmeztető címkéinek szigorítása érdekében: Írország például 2026-tól kötelezővé teszi, hogy minden alkoholos palackon feltüntessék a rákkockázatot, míg Dél-Koreában már most is kötelezőek hasonló figyelmeztetések.
Mindemellett az alkoholfogyasztás ajánlott határértékei is szigorodtak néhány országban: Kanada például nemrég csökkentette az ajánlott mennyiséget napi két italról heti kettőre. Az Egyesült Államok jelenlegi irányelvei szerint pedig a férfiak számára napi két, a nők számára pedig egy ital a javasolt maximum, míg az Egyesült Királyságban heti 14 „egység” – körülbelül hat pohár bor vagy korsó sör – számít a felső határnak.