Az eddigi leghatékonyabb rákszűrő vizsgálatot fejlesztették ki amerikai tudósok
Bár az eredmények ígéretesek, még korai azt feltételezni, hogy a vizsgálat széleskörben alkalmazható lesz, addig még számos kísérletet kell lefolytatni.
Amerikai tudósok kifejlesztettek egy új DNS-tesztet, amely 18 fajta korai stádiumú rákbetegség kimutatására képes – írja a 24.hu a The Guardian cikke alapján. Jelenleg világszerte minden hatodik halálesetért a rákos megbetegedések felelősek, ezáltal a kutatók úgy vélik, találmányuknak hatalmas jelentősége van.
A cikkben megjegyzik: persze különböző szűrővizsgálatok ma is léteznek, ezek azonban jellemzően költségesek és csak az előrehaladott tumorokat mutatják ki nagy pontossággal. Az új vizsgálat viszont az összes fő szervet érintő rákot képes jelezni a vérplazmában található fehérjék alapján, ráadásul már a betegségek legkorábbi fejlődési szakaszaiban.
A kísérletek szerint az új teszt a férfiak körében 93, a nők körében pedig 84 százalékos pontossággal mutatta ki a rákot, mindemellett az esetek 80 százalékában a betegség fajtáját is sikerült megállapítani a segítségével, ami elképesztő. A szakértők kiemelik, az első stádiumú tumorok észlelése kulcsfontosságú.
Ugyanis ekkor úgy tudják elkezdeni kezelni őket, hogy még nem okoztak nagy károkat a páciens szervezetében, így a túlélési esélyek is magasabbak. Ugyanakkor a kutatók kiemelték, hogy bár az eredmények ígéretesek, még korai azt feltételezni, hogy a vizsgálat széleskörben alkalmazható lesz, addig még sok kísérletet kell lefolytatniuk.
Korábban arról is beszámoltunk, hogy amerikai kutatók szerint a mai legkorszerűbb viselhető eszközökben már annyi lehetőség rejlik, hogy hamarosan hozzájárulhatnak akár a személyre szabott daganatkezeléshez is. Egyúttal azt gondolják, egy napon a betegek olyan okosórát viselhetnek, amelyhez kapcsolódik egy egészségügyi alkalmazás a telefonjukon, ez az app pedig biztonságosan továbbítaná a titkosított adatokat az egészségügyi szolgáltatóknak. De a mesterséges intelligencia is sokat segíthetne.