Hidrogéllel megakadályozható a rák visszatérése műtét után
Rosszindulatú daganatok eltávolítása után hátramaradhatnak rákos sejtek, amelyek később burjánzásnak indulhatnak, azonban a probléma egy speciális hidrogél segítségével kiiktatható.
A Wisconsin-Madison Egyetem kutatói által kifejlesztett gél úgy működik, hogy két vegyületet bocsát ki magából, amelyeket úgy választottak ki, hogy megakadályozzák a rák újbóli felbukkanását műtét után.
Az egyik közülük a pexidartinib nevű gyógyszer, amelyet már régóta használnak a tumorral asszociált makrofágok (TAM-ok) gátlására. Ezek olyan immunsejtek, amelyek tisztázatlan okokból „átálltak a sötét oldalra”, ezáltal hozzájárulnak a rákbarát környezet kialakításához, ám termelésük megakadályozása lassítja a rákos szövetek növekedését.
A második komponens PD-1 antitestekből áll, amelyek segítenek kiképezni a T-sejteket a rákos sejtek felismerésére és megtámadására, és stabilitás érdekében vérlemezkékhez vannak kötve.
A két komponens együttesen megakadályozza a rák burjánzásához megfelelő mikrokörnyezet kialakulását, és segít az immunrendszernek kiüríteni a műtétet követően fennmaradt rákos sejteket. A hidrogélt ezenkívül úgy tervezték, hogy miután elvégezte munkáját, biztonságosan lebomoljon a szervezetben.
Kutatók a gélt több különböző ráktípussal diagnosztizált rágcsálókon tesztelték, többek között vastagbélrákkal, melanomával, szarkómával és tripla negatív emlőrákkal küzdő egereket vizsgáltak. Kimutatták, hogy az anyag csökkentette a rák kiújulását és áttétképződését, és meghosszabbította az egerek túlélési arányát: a kontroll állatok 36 napon belül mind elpusztultak, míg a kezelt rágcsálók túlélési aránya a rák típusától függően 50 és 66 százalék között mozgott.
Ami ennél is fontosabb, hogy mellékhatásokat egyáltalán nem regisztráltak, ezért a kutatók úgy döntöttek, megkezdik a további állatkísérleteket, mégpedig azzal a céllal, hogy az anyagot előkészítsék az emberi vizsgálatokra.