Végre rájöttek a tudósok, honnan származhat a Föld körül keringő „minihold”
A csillagászati szempontból aprónak számító űrszikla meglepő helyről érkezhetett.
A Kamo’oalewa nevet viselő földközeli aszteroidát csak „miniholdként” emlegetik, a bolygónk körül keringő, gyorsan forgó aszteroida ugyanis csupán nagyjából 60 méter átmérőjű. Tudósok most azt vizsgálták, hogy honnan érkezhetett égi kísérőnk.
A Nature Astronomy című folyóiratban április 19-én megjelent új tanulmány szerint a 469219 kódjelet viselő Kamo’oalewa vélhetően azt követően állhatott földkörüli pályára, miután egy 1,6 kilométer átmérőjű űrszikla a Holdba csapódott, létrehozva a Giordano Bruno-krátert.
A Hold túloldalán keletkező mintegy 22 kilométer széles kráterből kiszakadó több nagy szikla is az űrbe lökődött, holdbéli mivoltát pedig fényvisszaverő képessége bizonyítja, amely megegyezik a kráter kőzetének tulajdonságával.
Kína azt tervezi, hogy 2025-ben indít az aszteroidához, a Tianwen-2 elnevezésű küldetés célja, hogy mintát vegyen az apró égitestből, majd visszahozza azt a Földre: „A holdi eredet lehetősége még izgalmasabbá teszi a missziót, további kihívásokat nyújtva” – fogalmazott Bin Cheng, a Tsinghua Egyetem bolygókutatója.
A Kamo’oalewát 2016-ban fedezték fel a hawaii Haleakala Obszervatórium kutatói. Hosszú ideig kísérni fogja bolygónkat, a hasonló aszteroidák általában 10-100 millió év után lökődnek ki az űrbe, vagy csapódnak a Napba – írja a Live Science.