Rács mögé dugná az ellenzéki vezetőket az újra megválasztott venezuelai elnök
Nicolás Maduro hosszas huzavona után beleegyezett a választási eredmények felülvizsgálatába.
Venezuela politikai válsága tovább mélyült a vitatott elnökválasztás után, az ország több városában ugyanis már harmadik napja tartanak az erőszakos demonstrációk, amelyek eddig 16 ember életét követelték. Az ellenzék és a nemzetközi megfigyelők továbbra sem ismerik el Nicolás Maduro győzelmét.
Az elnök, reagálva a kialakult helyzetre két fronton indított ellentámadást. Egyrészt jogi lépéseket helyezett kilátásba az ellenzék vezető tagjai ellen, másrészt a választási eredmények felülvizsgálatát kezdeményezte.
Maduro nyilatkozatában Maria Corina Machado és Edmundo Gonzalez Urrutia ellenzéki politikusokat tette felelőssé a kialakult helyzetért, egyben jelezte, hogy a halálos kimenetelű zavargásokban játszott szerepük miatt rács mögé kellene kerülniük. Ezzel párhuzamosan Maduro a legfelsőbb bírósághoz fordult a választási eredmények ellenőrzése ügyében, majd hozzátette, hogy kész együttműködni a hatóságokkal az ügy kivizsgálásában.
A kormánypárt felajánlotta, hogy nyilvánosságra hozza a választások összes szavazatszámláló lapját, ami az első olyan lépés a választások óta, amely a nagyobb átláthatóság irányába mutat a vitatott választási folyamatban.
Nemzetközi megfigyelők azonban szkeptikusak a kezdeményezéssel kapcsolatban, ugyanis véleményük szerint egy olyan intézmény erősítené meg a vitatott számokat, amelynek tagjait a kormány nevezi ki.
Maduro 2013 óta tartó elnöksége alatt Venezuela gazdasága drámai mértékben zsugorodott. Az ország GDP-je 80 százalékkal csökkent, ami tömeges elvándorláshoz vezetett, melynek során több mint hétmillió venezuelai hagyta el hazáját.
Az elnök, aki korábban kritikusainak bebörtönzésével és az ellenzék zaklatásával vádoltak, a választások előtt kemény fellépést helyezett kilátásba arra az esetre, ha elveszítené a hatalmat.