Rábukkantak Afrika legrégebbi dinoszaurusz fosszíliájára
E felfedezés azért is rendkívül fontos, mert a tudósok ezáltal feltárhatják, hogy hogyan és miért vonultak a dinoszauruszok.
Paleontológusok felfedezték és el is nevezték azt a fosszíliát, mely az eddigi felfedezések alapján a legöregebb dinoszaurusz maradvány Afrikában, a csontvázra pedig Észak-Zimbabwében bukkantak rá.
A hosszú nyakú dinoszauruszt „Mbiresaurus raathi” névre keresztelték, a maradványokat pedig egy hosszas ásatás után fedezték fel: az első fosszíliákat még 2017-ben, a többit pedig 2019-ben fedezték fel Afrikában.
A Nature című tudományos folyóiratban szerdán megjelent tanulmányban arról számoltak be a tudósok, hogy becsléseik szerint a Mbiresaurus raathi nagy valószínűséggel mintegy 1,8 méter magas lehetett, súlya pedig 9 és 30 kilogramm között mozoghatott.
A kutatók azt is megosztották, hogy ezek Afrika legrégebbi ismert dinoszauruszai, melyek megközelítőleg 230 millió évvel ezelőtt éltek a Földön, a fosszíliák kormeghatározása alapján pedig koruk hasonló volt a világ más részein talált dinoszaurusz-fosszíliákhoz.
Christopher Griffin, a geotudományok professzora úgy fogalmazott, a Mbiresaurus raathi felfedezése „kritikus földrajzi hiányt pótol” a legrégebben élt dinoszauruszok fosszilis maradványai között, továbbá megmutatja a „hipotézisek által vezérelt terepmunka erejét”.
A fosszilis maradványok alapján a dinoszaurusz két lábon állhatott, relatíve kicsi feje lehetett, háromszög alakú fogai alapján pedig a tudósok arra következtettek, hogy növényevő lehetett, de nem zárják ki annak a lehetőségét sem, hogy mindenevő volt.