Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Putyin: az ukrán gabona jelentős része nem az éhezőkhöz kerül

Elmondása szerint az eddig elindított 87 hajóból mindössze kettő szállított az afrikai országoknak.

...svg content...Fotó: Kiemelik a gabonát az ENSZ Világélelmezési Programja által bérelt, libanoni bejegyzésű Brave Commander teherhajóból Dzsibuti kikötőjében 2022. augusztus 30-án. Az ukrajnai háború február 24-i kezdete óta először érkezett gabonaszállító hajó Ukrajnából az aszály sújtotta kelet-afrikai térségbe. A Brave Commander 23 ezer tonna ukrán gabonával a fedélzetén az ukrajnai Pivdennyi kikötőjébõl indult 2022. augusztus 16-án. MTI/AP/WFP/Hugh Rutherford
Európa
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

Egy diplomáciai forrás beszámolója szerint az orosz elnök, Vlagyimir Putyin és török kollégája, Recep Tayyip Erdogan a szeptember 15-16-i Sanghaji Együttműködési Szervezet (SCO) szamarkandi csúcstalálkozóján az ukrajnai gabonaexport ügyében is tárgyalni fog.

Állításait az is alátámasztja, hogy korábban az orosz államfő azt nyilatkozta, miszerint a világot „példátlan” humanitárius katasztrófa fenyegeti, mivel a Nyugat saját államaiba exportálja az ukrán gabona jelentős részét ahelyett, hogy a rászoruló afrikai országokba szállítaná. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Erre való tekintettel úgy véli, érdemes lenne Törökországgal megvitatni a kérdést, valamint azt is megfontolja, hogy korlátozásokat vezessenek be ezen az útvonalon a gabona és más élelmiszerek kivitelét illetően – írta a RIA Novosti.

„Szinte az összes ukrajnai gabonát az Európai Unió országaiba szállítják, nem pedig a rászoruló, elszegényedett országokba, holott az ENSZ Világélelmezési Programjának éppen erre kellene koncentrálnia” – mondta.

Putyin mindemellett az is kiemelte, hogy az eddig elindított 87 hajóból csak kettő szállított az afrikai országoknak, fedélzetükön 60 ezer tonna élelmiszerrel (a teljes mennyiség 3 százalékával), holott kétmillió tonna állt rendelkezésre.

„Ennek kapcsán arra célzok, hogy számos európai ország az elmúlt évtizedek és évszázadok során gyarmatosítóként viselkedett, ezzel a hozzáállással pedig pontosan azt hangsúlyozzák, hogy a támogatásra szorulókkal továbbra is gyarmatosított országként bánnak” – tette hozzá.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.