Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Putyin lefektette a követeléseit Ukrajnával szemben

Vlagyimir Putyin csütörtök délután, a Recep Tayyip Erdogan török elnökkel lezajlott telefonbeszélgetésén fektette le Oroszország pontos követeléseit.

...svg content...Fotó: EPA/Pool/Alexander Vilf
Európa
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

A BBC Ibrahim Kalintól, Erdogan egyik vezető tanácsadójától és szóvivőjétől tudta meg, hogy az orosz követelések alapvetően két kategóriába esnek: az egyik „egyszerűbben teljesíthető”, a másikban pedig közvetlen egyeztetés szükséges Putyin és Zelenszkij között.

Az első kategóriába tartozó követelések között szerepel, hogy rögzíteni kell Ukrajna semlegességét, amelybe beletartozik, hogy semmilyen körülmények között nem lehet a NATO tagja – ez valószínű teljesülni fog, mivel erre Zelenszkij is utalt. Soron kívül Donald Trump ismét felhívta Orbán Viktort

Ebbe a kategóriába tartozik Ukrajna demilitarizálása is, amely lényegében azt jelenti, hogy minden olyan fegyverüket le kell szerelniük, amely fenyegetést jelent Oroszország számára. Vannak követelések az orosz nyelv védelmére vonatkozóan (feltehetően a kirekesztő nyelvtörvény hatályan kívül helyezése), viszont már egy fokkal zavarosabb, az úgynevezett „nácimentesítés”.

A BBC is megjegyzi, hogy ez személyesen Zelenszkij számára kifejezetten sértő, mivel maga az ukrán elnök is zsidó vallású és voltak olyan felmenői, akik a Holokauszt során vesztették életüket. A törökök szerint azonban ennél elegendő lehet az, hogy az ukrán kormány nyilvánosan elítéli a neonácizmus minden formáját és megígérik a fellépést ellenük.

Kalin szerint a második kategóriába eső követelések közvetlen tárgyalást igényelnek Zelenszkij és Putyin között. Ezekről a követelésekről nem beszélt részletesen, mindössze annyit mondott, hogy a Donyec-medencét és a Krímet érintik.

Bár a török oldal erről nem mondott semmit, feltehetően arról van szó, hogy az ukránoknak el kellene ismernie Donyeck és Luhanszk függetlenségét, valamint azt, hogy az illegálisan annektált Krím-félsziget Oroszország területe.

Utóbbival az a probléma, hogy Oroszországnak semmi jogalapja nincs a Krím elfoglalására, mi több, még Vlagyimir Putyin hatalomra kerülése előtt Moszkva alá is írt egy szerződést, mely deklarálja a félsziget Ukrajnához való tartozását.

Kérdés azonban, sikerül-e megállapodni abban, amit az ukránok vezettek elő, miszerint Oroszországnak fedeznie kell az ország újjáépítését. Ott van problémaként az is, hogy betűre pontosan meg kell fogalmazni a megállapodás szövegét, mert a Minszki Megállapodásnál láthattuk, hogy ez fatális félreértésekhez vezethet.

Amit még fontos megjegyezni ennek kapcsán, az egy egyszerű hatalmi mechanizmus: mi van akkor, ha Oroszország túlterjeszti követeléseit? Például Donyeck és Luhanszk függetlenségén túl Harkov vagy Herszon függetlenségét is elkezdi követelni. Ezek súlyos kérdések, amire abszolút garanciákat kell biztosítani Ukrajna számára.

Nagy Mártont idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.