Putyin megjegyzései rendesen megbolygatták az európai gázpiacot
A krízisen az Oroszországból érkező gáz mennyiségének növelése vagy az elhúzódó, enyhe időjárás miatt csökkenő kereslet segíthet.
Putyin a Gazprom adataira hivatkozva közölte, hogy tavaly, amikor a járványhelyzet miatt visszaesett a termelés Európában, az orosz gázkivitel 179,35 milliárd köbméter volt. 2021 első kilenc hónapjában 15 százalékos fellendülés következett be, és ha az ütem nem változik, “újabb rekordmutatót érhetünk el az Európába irányuló energiahordozóink, köztük a gáz kivitele terén” – fogalmazott az orosz elnök.
A Napi.hu beszámolója szerint a jelenlegi rekordot 2018-ban érte el Oroszország 201,7 milliárd köbméterrel, 2019-ben pedig csökkent a kivitel a partnerek igényének megfelelően, 199,4 milliárd köbméterre.
„Oroszország mindig is megbízható gázszállítója volt és marad fogyasztóinak a világ minden táján, Ázsiában és Európában egyaránt. Mindig is maradéktalanul teljesítette minden kötelezettségét. Mindig – és ezt szeretném hangsúlyozni” – mondta el Putyin. Az elnök hangsúlyozta, hogy a Gazprom sohasem utasította el annak lehetőségét, hogy növelje az Európába irányuló gázszállítást.
A Wall Street Journal beszámolója szerint Putyin arról is beszélt, hogy Moszkva készen áll a globális energiapiac helyreállítási munkáinak megkezdését. Ugyanakkor a lap szerint néhány tisztviselő, kereskedő és elemző azt állítja, a Gazprom csak lassú ütemben emeli a gázszállítás mértékét annak ellenére is, hogy a nyugat-európai országoknak problémát okoz a tározók feltöltése.
A megawattóránkénti 162.13 eurós szerda reggeli rekord gázárak Putyin megjegyzései után erősen esni kezdtek az európai piacon, és több mint 50 eurót csökkentek, mígnem 105 eurós megawattonkénti áron meg nem álltak – számolt be a WSJ. A visszaesés ellenére az európai gázárak még mindig több mint kétszer magasabbak az egy hónappal ezelőttinél, és idén több mint ötszörösére emelkedtek.
A Putyin megjegyzései előtt és után tapasztalható elszabaduló, vad kereskedés a piacon jelenlévő feszültségekről árulkodik. A kereskedők szerint két tényező segíthet a rekordmagas európai gázárakon: az elhúzódó enyhe idő, mely csökkenti a keresletet, vagy az Oroszországból érkező gázszállítás növekedése.
Az orosz export jelentős része Ukrajnán keresztül érkezik meg Európába, de ez várhatóan változni fog, miután elindul a Nord Stream 2, mely a következő hónapokban kezdheti meg a működését, ha az európai hatóságok jóváhagyják.