Kiderült, milyen betegségek mellett veszélyes a probiotikumok szedése
Mindenki ismeri az emésztéssegítő „jó baktériumokat”, amelyek megtalálhatók a joghurtban, kefírben és savanyúságokban, néhány egészségügyi állapot esetén azonban kockázatos a fogyasztásuk.
A probiotikumok számos előnyükről ismertek: segíthetnek a fertőzés vagy antibiotikum által okozott hasmenés kezelésében, enyhítik az irritáblis bél szindróma tüneteit, valamint jó hatással vannak az immunrendszerre. Egy jól működő szervezetnek nincs szüksége probiotikumokra, kiegyensúlyozatlan étrend és emésztés esetén azonban helyreállíthatják az emésztőrendszer működését.
A tudósok folyamatosan vizsgálják, milyen előnyökkel jár a probiotikumok alkalmazása, és több területen is sikerült bizonyítani pozitív hatását. Képes remisszóban tartani a fekélyes vastagbélgyulladást, valamint megakadályozza a Cronn-betegség kiújulását és súlyosbodását.
Jótékony hatását figyelték meg húgyúti fertőzések, laktózintolerancia, és bőrbetegségek, például ekcéma esetén is, de gyomor- és légúti fertőzés során is segíthet, különösen gyermekek esetén. Az allergia és asztma kezelésében is hatásos lehet, valamint támogatják a szervezetet a gyulladások leküzdésében.
Mivel ezek a baktériumok már megtalálhatók a szervezetben, a legtöbbek számára biztonságos a használatuk, akadnak azonban ritka kivételek, amelyeket nem árt észben tartani. Az alkalmazás kezdetén enyhe allergiás reakció léphet fel, amely gyomor- és emésztési panaszokat okoz, ezek azonban általában rövid időn belül elmúlnak.
Immunrendszeri problémák vagy súlyos egészségügyi állapot esetén azonban kerülendő a probiotikumok használata, egyes jelentések ugyanis súlyos fertőzésekkel és egyéb mellékhatásokkal hozták őket összefüggésbe. Ez leginkább az immunhiányos, műtéten átesett vagy kritikus állapotú betegeket érinti – figyelmeztet a WebMD.
Az Egyesült Államokban a legtöbb probiotikumot étrend-kiegészítőként értékesítik, vagyis a cégeknek nem kell bizonyítaniuk, hogy működnek-e vagy biztonságos-e a használatuk. Éppen ezért a szedésük előtt érdemes egyeztetni a kezelőorvossal, aki segít kiválasztani a megfelelőt a sokféle elérhető termék közül.