Privát tesztelés a gazdagoknak, tiltakozások a külvárosokban – megosztotta Franciaországot a koronavírus
A gazdag-nem gazdag ellentét régóta kísérti a modern társadalmakat, és Franciaországban a koronavírus idején ez a feszültség tovább éleződött, ugyanis az ország leállása különböző mértékben sújtotta az egyes társadalmi rétegeket.
Amíg a milliárdosok minél messzebb az anyaországtól, luxushelyeken vészelik át a járvány pusztítását, addig Franciaország legszegényebb és legsűrűbben lakottabb régióiban ugrásszerűen növekedett meg a halálos áldozatok száma, ami heves tiltakozásokat váltott ki a nép körében.
A Párizs északi részén található külvárosi régiókban azt követően forrtak fel az indulatok, hogy a lakosság a rendőrök brutalitására és rasszista megkülönböztetéseire panaszkodott a járvány ideje alatt. A közösségi médiában is megjelentek olyan felvételek, ahol az látható, ahogy a feldühödött tömegek autókat és kukákat gyújtanak fel az út mentén.
Franciaországban március 17-én jelentették be az ország leállítását, ami különböző következményekkel járt az egyes társadalmi rétegekre nézve. Május 11-ig minden nem létfontosságú gazdasági ágazatot leállítottak, valamint engedélykötelessé vált, hogy egyáltalán kirándulni mehessenek az emberek.
A döntések pedig elsősorban azokat az embereket sújtották, akik a szegényebb és sűrűbben lakott régiókban élnek. Annak ellenére, hogy a munkásosztályba tartozó családok maradtak a frontvonalon, mint létfontosságú ágazatban dolgozók, egy helyi szociális szervezet szerint így is adódtak problémák:
A felháborodást az is tetőzte, hogy az ország tehetősebb lakosai, akik a francia Riviéra hermetikusan elzárt közösségeiben élnek, olyan antitestes tesztekhez jutottak hozzá, amik még az ország kórházaiban és egészségügyi központjaiban is hiánycikknek tekinthetők.