Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A Pray-kódex díszmásolatát ajándékozza a kormány Ferenc pápának

A kódex díszmásolatát az OSZK műhelyében készítették el.

...svg content...Fotó: A Pray-Kódex a XII. század végérõl származó latin nyelvû szertartáskönyv. Tartalmazza a "Halotti beszéd és könyörgés"-t, az egyik legrégebbi összefüggõ, magyar nyelvemlékünket is. A nagy értékû kódex az Országos Széchenyi Könyvtár tulajdona. A képen: a "Halotti beszéd és könyörgés" a Pray-Kódexben. MTI Fotó: Ráfael Csaba
Belföld
Author image

Kornis Vivien

Szerkesztő

Az első összefüggő magyar nyelvemlék, a Halotti beszéd és könyörgés szövegét is tartalmazó, a 12. század végén keletkezett Pray-kódex díszmásolatát készítették el az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) szakemberei Magyarország Kormányának ajándékaként az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszusra hazánkba látogató Ferenc pápa számára – adta hírül az OSZK a honlapján. 

A felbecsülhetetlen érékű kézirategyüttest 1813-ban adományozta az OSZK-nak a pozsonyi káptalan, nevét Pray György (1723-1801) jezsuita történészről kapta Toldy Ferenc (1805-0875) irodalomtörténésztől. A kézirattegyüttesről először Pray György adott hírt 1770-ben. 

A Pray-kódex a 12. századi magyarországi egyházi kultúra egyik legfontosabb dokumentumaként a latin nyelvű liturgikus kódex tartalmazza a magyarországi használatra szerkesztett sacramentariumot, vagyis a miséző pap könyörgéseit tartalmazó szerkönyvet, illetve egyes misén kívüli szertartások szövegeit.

A legkorábbi összefüggő magyar nyelvű szövegemlékünk, a Halotti beszéd és könyörgés a temetési szertartás végén, annak függelékében olvasható egy valamivel bővebb, latin nyelvű temetési beszéd mellett.

A kódex az egyetlen fennmaradt középkori évkönyvünket, az Annales Posoniensest is rejti, amely a 997 és 1203 közötti magyar történelemre vonatkozó feljegyzéseket tartalmazza. A kódexben a hazai könyvfestészet salzburgi hatást mutató korai emlékei, öt színezett tollrajz is megtalálható, ezek Krisztus kereszthalálát, sírba tételét, feltámadását és megdicsőülését jelenítik meg.

A Pray-kódex eredeti kötése nem maradt fenn, így az OSZK műhelyében több évtizede folyó kötéstörténeti és készítéstechnikai kutatások eredményeire támaszkodva, nemzetközi analógiákat figyelembe véve készítették el a díszmásolat korhű kötését.